| bombonika1799 a întrebat:

Anul acesta trebuie sa dau admiterea la liceu si vreau sa ma hotarasc ce vreau sa devin.Cand eram mica imi doream nespus de mult sa fiu politista, cu timpul a trecut. dupa din clasa a 7a imi place mult biologia,anatomia,in mod principal ce tine de dermatologi, dar nu stiu ce sa fac..ma tot gandesc pe viitor sa dau la medicina,dar ma gandesc ca sunt multi ani de facultate,iar locuri de munca putine.O prietena de-a mea vrea sa dea la Academia militara, iar parintii ma incurajeaza sa dau si eu(am auzit ca este foarte greu) dat m-ar tenta si asta..ma gandeam sa dau la un liceu la profil de real,dar sa dau si admiterea la academie,iar daca nu intru merg pe liceu, medicina..care este mai buna medicina sau ASE?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca esti capabila, ai un viitor si daca faci filologie sau alta facultate inutila.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există Liceu de Poliţie!
Deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Mergi la "academie" si daca nu intri, atunci poti merge la liceu.

| Cena_Jonh_1998 a răspuns:

Poti sa te faci ce vrei tu ce vrea inima ta dar trebuie sa termini 12 clase