Întrebare recomandată | Andersonn a întrebat:

Salut, m-am gandit sa urmez Academia Militara dupa terminarea liceului, momentan sunt la liceu Teoretic, profil matematica-informatica si vreau sa va intreb daca afecteaza cu ceva intrarea mea la Academie? Si ce probe as da pentru admiterea la Academie, pentru lunestist as dori daca stiti, vreau raspunsuri serioase. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu afectează cu nimic intrarea ta în Academia Militară faptul că ai urmat profilul matematică-informatică.
Pentru această instituție importante sînt probele practice, care sînt eliminatorii.Și mai ales analizele și controalele medicale.
Pentru a deveni lunetist nu e neapărat nevoie să urmezi cursurile Academiei.
Lunetistul este, de obicei, un soldat obișnuit, care este excepțional de bun la proba de tir.
Pentru meseria în sine se fac totuși cursuri și antrenamente speciale.
Mai exact, în afară de a fi un bun tirist, lunetistul trebuie să fie foarte bine antrenat fizic, să aibă o vedere excelentă și un psihic cu totul ieșit din comun.
Uneori se impune, în așteptarea unei ținte și a momentului potrivit, să stai să aștepțichiar și peste 24 de ore, și mai ales să nu te de conspiri, să nu-ți deconspiri locația și poziția în teren.
Calitatea de lunetist este, mai degrabă, o meserie de asasin cu înaltă calificare.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi lunetist nu trebuie sa urmezi Academia, din aceasta institutie ies ofiteri. Este destul sa ai liceul si sa te angajezi in armata si, daca ai calitatile necesare, te poti pregati ca lunetist.
Pentru admiterea la Academie nu are importanta profilul liceului absolvit. Detalii despre admitere vezi pe site-ul oficial al Academiei militare la care vrei sa mergi, in Admiterea 2014.