| anonim_4396 a întrebat:

As putea avea succes daca mi.as alege o cariera in chimie?

17 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Wow... uitate in jur si vei vedea obiecte ...multe obiecte, ei bine trebuie sa stii ca toate sunt CHIMIE, chimia este cea mai frumoasa si interesanta materie si nu cunoaste limite. In ceea ce priveste salarul, ei bine atat timp cat iti place inseamna ca sti si daca stii vei avea numai de castigat.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

În orișice domeniu dacă muncești f mult ai succes.
Au cam distrus nenorociții ăștia uzinele chimice.

| MarYan00 a răspuns:

depinde si de ce realizari o sa ai tongue

| Darcos a răspuns:

Salut!

Depinde de:
-Daca iti place
-Daca ai talent in chimie
-Daca suporti stresul care ti-l da chimia(La orice munca ai stres, logic)

Parerea mea:NU(Ce poti sa faci cu chimia?; Ai atat de multe sanse sa descoperi ceva nou in chimie? Nu cred; Se plateste bine o cariera de chimie? Se plateste, dar pana ajungi acolo dureaza ani)

| Chillcs a răspuns:

Medicina

| bebelusha93 a răspuns:

Buna! Si eu dau tot la chime. O sa dau si la bio chimie, si chimia mediului.Eu am primit brosura de la unveristate din Craiova si am citit toate meseriile pe care le poti practica cu aceasta facultate. Dupa parerea mea e o facultate foarte buna, nu cred ca o sa fie multi pe loc, deoarece multora nu le place chimiawinking. Daca vrei o sa iti scriu toate meseriile din brosura, ca sa iti faci o idee.Bafta!

| user1234567890123 a răspuns (pentru bebelusha93):

Chiar as vrea big grin Mersii mult!:*

| bebelusha93 a răspuns (pentru user1234567890123):

Imi cer scuze pentru ca am raspuns de 2 ori.Ma duc sa caut brosura si in cel mult 10 minute vei avea raspunsul:*

| bebelusha93 a răspuns:

Buna.Si eu tot pe chimie o sa-mi fac o cariera. O sa dau la chimie, biochimie si chimia mediului.Am primit o brosura de la universitate din Craiova, unde scrie toate meseriile pe care le poti practica.Eu personal cred ca este o facultate foarte buna, si daca te intereseaza iti pot scrie toate meseriile ca sa iti faci si tu o idee.

| bebelusha93 a răspuns:

Absoleventii Departamentului de chimie pot profesa in :
-sistemul de invatamant preunvieritar si unversitar(cu conditia absolvirii cursurilor DPPD)
-industria chimica, petrochimica, farmaceutica, cosmetica, textila si alimentara
-Laboratoare clinice
-laboratoare de control al calitatii prodeselor(OPC)
-Laboaratoare de cercetare aplicata in cadrul armatei, plitiei
-unitati industriale si muzee
-Domeniul calitatii mediului, servicii de consultanta la firme care comercializeaza materiale si echipamente specifice laboratoarelor cu profil chimia.

Vroiam sa te intreb in ce clasa esti si ce chimie preferi mai mult(organica sau anorganica)?

| user1234567890123 a răspuns (pentru bebelusha93):

In clasa a 10 a le.as prefera pe amandoua pana la urma una fara cealalta nu merge

| bebelusha93 a răspuns (pentru user1234567890123):

Ba cam merge.De exemplu la biochimie faci organica, la medicina la fel.

| user1234567890123 a răspuns (pentru bebelusha93):

Da dar in chimia organica ai nevoie de catalizatori anorganici ca sa mearga experimentul

| VintageRed a răspuns:

Drăguţa să ştii că noi nu suntem prezicători, şi nici "mama omida" ...Trebuia să te uiţi la reguli şi să vezi că aşa o întrebare nu se postează!

| ExtreamL4D a răspuns:

Da, dar depinde cat de mult iti place big grin

| gianyg a răspuns:

Sunt absolventa de chimie industriala: operator chimist in industria polimerilor. Am fost pasionata de chimie(indiferend de ea) cat si de tehnologie chimica, de tot ce inseamna experimente, am facut practica(asa se facea atunci) in 3 rafinarii. Din pacate nu profesez...in domeniu. Nu mi-am gasit...cum de altfel nici-un coleg.
Cea mai"palpabila"
profesie in societatea de azi este de profesor de chimie...
Oricum... te invidiez ca jonglezi cu formulele chimice. A fost cea mai ok materie.
Bafta!

| Aylin302 a răspuns:

Normal. Ai putea sa te bazezi pe criminalistica chimica este o ramura a stiintei foarte importanta. Cand spun criminalistica ma refer la partea stiintifica nu va ganditi numai la morti sange si chestii! Nu! Este o meserie de succes se castiga bani si ai garantia ca ajuti oamenii care au decedat dar au o poveste de spus! sper ca te-am ajutat!