| lilianath a întrebat:

As vrea sa dau probe pentru sgp, dar sunt curioasa de posturile pe care le au, am diploma de bacalaureat, atestat " Tehnician în Utilizarea Calculatorului " și cât de mult ma va ajuta acesta diploma pentru sgp

Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

Diploma de bac te va ajuta enorm in fata celor care nu o au si cu care concurezi pentru locurile respective.
Treaba functioneaza asa, tu vei fi pusa in postura sa alegi cateva unitati si arme care sunt disponibile, nu vei putea sa alegi ce vrei tu, iar ca SGP nu vei face treaba de femei, cum a zis si cineva mai jos, nu te va pune nimeni la birou sa nu ti se strice unghiutele.
Daca vrei sa practici o meserie barbateasca pregateste-te sa fi tratata ca unul.

| Lupică27 a răspuns (pentru Lupică27):

Ca SGP te va pune sa dai cu matura, sa cari baloti, sa faci paza cu arma, paza fara arma, sa cari diferite chestii ce au ei nevoie pe acolo, pregatire fizica, tras cu arma.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai viteza suficient de mare si greseli foarte putine la manuirea calculatorului, atunci ai sanse mai marite sa lucrezi la introducerea datelor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bula):

Ce date sa introduca?

| Bula a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Diferite texte, date numerice, coduri, etc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bula):

Da, se poate, dar la examen nu se tine cont de asa ceva, deoarece nu sunt functii de SGP pentru asa ceva. Si mai e ceva: SGP-istii nu au acces la orice date. Iar in prezent aproape toate cadrele militare - sa nu zic toate - sunt pregatite sa lucreze pe calculator si fac lucrarile direct pe acesta. Iar pentru introducerea documentelor pe calculator, unitatea are dactilografe civile la nivel general si special pentru anumite compartimente.
Am spus: da, pentru anumite activitati pot fi folositi si SGP, dar nu sunt incadrati pe asemenea functii. Statutul SGP-istilor este de luptatori.

| sierra1 a răspuns:

Cinstit vorbind: ZERO

| CodrutElian1990 a răspuns:

Functiile de SGP sunt functii de luptatori, nu de lucratori la birou.
Totusi, in functie de specificul unitatii si nevoile din aceasta poti fi detasata la centrul de informatica a unitatii.