| mabuhay a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum e la Facultatea de Medicina (generala), ce materii faci? cata chimie faci? si cu ce medie(de la bac) trebuie sa intri si ce trebuie sa inveti pentru examen.Dar ce facultati sau cursuri pot fi de viitor (cele care nu au legatura cu fizica chimia sau matematica)? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

La medicina nu-ti trebuie media de la bac.Conteaza doar sa treci de bac pentru ca dai examen de admitere. Tematica depinde de la facultate la facultate, adica e cam aceiasi peste tot, dar sunt cerute manuale diferite din cate stiam euhee hee.Cu cat ai media mai mare cu atat mai bine pentru ca in felul acesta vei intra la fara taxa(taxa e vreo 7000 de RON).La facultate faci biofizica, biochimie, anatomie, geneticva si nu mai stiu ce. Oricum daca vrei sa dai la medicina pune-te serios cu burta pe carte si fii constient de faptul ca manualul de biologie iti va fi precum o Biblie.Toate facultatile pot fi de viitor.Asta depinde de norocul pe care-l ai. Poti sa faci dreptul(pe care-l fac toti) si sa intri in Baroul sa ai un salariu frumusel sau sa faci o facultate de matematica si ajungi un amarat de profesor.Asta deprinde de cat de talentat esti si de norocul pe care-l ai.Numai bine!

5 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Esti din Vaslui?

| mabuhay explică (pentru Anca95):

Da...sunt din vs.dc?

| Anca95 a răspuns (pentru mabuhay):

Si eu sunt vasluiancahee hee

| gamze a răspuns:

Iti trebuie biologia din clasa a11a, precum ti s-a spus anatomia si chimie organia si anorganica 10-11. Totul este pentru admitere la facultate. La anul ai si chimie si in cta. Depinde unde vrei sa dai. La buc te-ar putea repartiza usor la vreun spital ceva dar trebuie sa inveti mult. Iti doresc succes.

| llovebroke a răspuns:

Axeazate foarte mult de Bio-chimie ...De exemplu la examenul de admitere au fost subiecte numai din biologie(anatomie) si chimie happy