| bogdan32 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu daca este cineva aici care a depus actele pentrusomaj recent. pentru a beneficia de somajul de terminare a liceului.
Am citit undeva ca trebuie depus in 60 zile dupa terminarea liceului. poate stie cineva mai multe si imi poate raspunde. mersi

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele 60 de zile se refera la termenul de inscriere la somaj dupa luarea in evidenta. Dupa bacalaureat trebuia sa te prezinti la AJOFM, pentru a fi luat in evidenta. Dupa 60 de zile de la luarea in evidenta, daca nu ai gasit loc de munca, nu ti-au oferit un loc de munca ori nu urmezi studii superioare ar fi trebuit sa te prezinti pentru inscrierea la somaj si de la acea data ai fi primit indemnizatia de somaj. Numai bine!

| bogdan32 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca merg acum e posibil sa numai pot sa depun dosarul la ei?happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru bogdan32):

Poti depune si acum dosarul, conform L.76/2002, art.38, alin.3, dosarul se poate depune in termen de maximum 12 luni de la data absolvirii. Numai bine!

| Dianne3 a răspuns:

Dupa ce termini liceul si daca nu te inscrii la facultate sau alta forma de invatamant, poti sa te iti depui actele de somaj in 60 de zile de la data absolvirii ultimei forme de invatamant (liceul). Deci ai 60 de zile sa depui actele. Daca veneai din campul muncii termenul este diferit de depunerea actelor.

| roxyyi a răspuns:

Este adevarat k pentru a lua somaj trebuie sa platesti o taxa de 70 lei?