| G3orgiana11 a întrebat:

Buena ziua.
A făcut cineva cursuri la Software Development Academy? Doresc să fac un curs de Java și mi-ar prinde bine niște păreri. Sau dacă îmi puteți recomanda pe altcineva în Iași.
Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| Kamiyashiro a răspuns:

Poti invata la academiile astea fitoase cate ceva doar daca esti mega incepator. Dar dupa ce termini vei constata ca nu ai invatat nimic. desi ai impresia ca sti ceva Parerea mea.
Cel mai rapid inveti cu un mentor 1 la 1, iar la scoala respectiva stai si asculti doar, te uiti la exercitiile ce le fac in clasa si le proiecteaza pe perete si trebuie sa imiti ce fac ei. Nu este 1 la 1. Are timp de tine ca la orice scoala 5 minute pe curs. Deci intreaba-te in primul rand daca pierzi vremea cu ei sau nu, deoarece finconjrata de colegi sau on-line tot singura te simti si academia doar iti organizeaza orele de invatare. Intreaba-te si daca iti ajunge sa imiti ce proiecteaza ei ca lectii.
Daca urmaresti diploma doar atunci e altceva, poti sa mergi linistita ca merita.Dar dupa ce iei diploma nu fii convinsa ca stii Java mai mult decat inainte.
Daca sti deja ceva si vrei sa inveti doar Java atunci ar trebui deja sa stii ce ai de facut:
STAI IN CONSOLA, oricate scoli faci daca nu stai in consola nu vei invata decat teorie
fa exercitii, dezolta aplicatii mici care merg, scrie cod functional, refactorizeaza-l singura si gaseste singura solutiile de a depasi aceeasi problema in mai multe moduri. Mai citesti pe net specific la problema ta din exercitiu. Si har Domnului sunt mii de exercitii de java ce le poti alege sa lucrezi pe ele si sa te deprinzi cu limbajul.
Acum depinde cunosti macar un limbaj de baza?
Depinde de unde pornesti, nu ai dat detalii si sunt multe variante de raspuns, un algoritm la intrebarea ta ar fi:
nu stiu nimic - merg sa invat cu altii
stiu un limbaj - invat singura
vreau doar diploma - alege pe cel care o ofera mai repede / alege-o pe cea mai prestigioasa {functie de bani si timp}

| Margareta74 a răspuns (pentru Kamiyashiro):

Presupun ca parerea ta este obiectiva si se bazeaza pe absolvirea unui curs la firma mentionata mai sus, sau este o parere din zvonurile de pe piata?