| Dansen a întrebat:

Bun. Nu imi sta in fire sa postez pe astfel de site-uri, de obicei stau si rad de prostia altora pe acest site insa am si eu o dilma si oricat as fi cautat pe net nu ii gasesc un raspuns. Eu vreau sa devin scenarist dar nu stiu ce facultate in domeniu exista in Romania. Sunt in clasa 11-a si se cam apropie momentul sa dau si eu la o facultate. Am gasit o facultate specializata in teatru si cinematografie in Bucuresti insa nu am gasit o sectie pentru scenaristi. Eu vreau doar sa scriu povestea si nimic mai mult. As aprecia foarte mult daca ma-ti putea ajuta sa imi spuneti si mei o faclutate din tara asta pe acest domeniu. A doua intrebare pe care doresc sa v-o pun este daca exista scenarist de desene animate? Unul dintre visele mele este sa fac si un desen animat dar nu vreau sa fac animatia ci doar scenariul. Daca exista acesta meserie unde m-as putea duce pentru a putea sa o pratic. Cam acestea sunt cele doua intrebari care ma macina. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scenarist. In primul rand, tin sa te felicit pentru optiunea ta de viitor. Bravo! Si evident mult succes! Acum, treaba cu facultatea de cinemato. si scenaristica e putin ambiguua. In Ro NU EXISTA momentan o sectie specializata in scenaristica si la drept vorbind, ar cam trebui sa traversei Oceanul daca ai dori cu adevarat sa urmezi o astfel de sectie performanta. Eu iti recomand cu caldura cursurile/atelierele sustinute anual de regiori si scenaristi (exista destule prin tara, fiecare cu o durata de 1-2-3 luni si cu o taxa de participare foarte mica, undeva pana in 100 de euro) in care poti sa-ti pui bazele formarii tale profesionale ca scenarist/regizor/editor de film/critic de film. Trebuie insa sa intelegi ca exista o diferenta mare intre beletristica si scenaristica. Spunea mai sus cineva foarte bine ca in general scenaristii sunt scriitori. Perfect adevarat. Si eu sunt scriitor si poet. Asta te ajuta in general, mai ales daca doresti sa scrii scenarii de filme de arta (filme de festival, cele care iti aduc pana la urma recunoasterea). Iti sugerez pentru inceput sa incerci sa citesti cat mai mult teatru (dramaturgie) sa vezi acolo exact ce inseamna un scenariu ( indicatii scenice, acte, scene, decoruri, modul in care se scrie un dialog) dar si scenarii de film (gasesti o groaza pe internet si asa vezi cum trebuie sa fie facuta paginarea). Daca ai vreo nelamurire, ma poti contacta, pot sa-ti si dau sa citesti cateva scenarii de scurtmetraj de ale mele, poate te vor ajuta.
ma gasesti pe facebook: Tudor A Ursente.
mult succes si spor la munca!big grin

| Kaℓi a răspuns:

In general scenaristii sunt scriitori, dramaturgi mai ales. Pentru ca asta inseamna in primul rand un scenariu, dialogul intre personaje, pe langa descrierea caracterelor, situatiilor, indicatii cu privire la gestica etc. De aceea cred ca ar trebui sa urmezi facultatea de litere, sa citesti multa literatura, dar in principiu, trebuie sa dovedesti ca ai multa creativitate! nu ajunge sa ai idei, trebuie sa le poti transpune intr-o forma dramatizabila si accesibila publicului astfel incat povestea sa fie captivanta, sa aiba continuitate si logica. Nu e usor...

| traveler a răspuns:

Du-te la teatru de la tine din localitate,contacteaza personalul de acolo,scenaristul,regizorul etc (serios el este cel ce te poate ajuta) si acesta te va ajuta deoarece ai vei starni orgoliul cind te vei adresa asa:Maestre sunt un fan al dumneavoastra, si as dori de la dumneavoastra niste indrumari, sfaturi ce si cum as putea sa fac sa ma pregatesc a va urma si a avea succesul dumneavoastra.Desigur in functie de contextul discutiei poti fi laudativ,(insa nu ipocrit) la cariera lui, ideia este ca odata"lipit" acesta iti va repezi 2-3 sfaturi insa eu stiu ca totul este munca munca si iar munca.Ai auzit de Einstain fizicianul, ei el a spus asa:Totul este 1 la suta inspiratie (idee) si 99 la suta transpiratie (adica munca). Iti doresc un real succes poate cindva un regizor, scenarist va aduce un trofeu in tara si acela sa fii tu.Succes

| elenyss a răspuns:

AI putea urma o facultate de teatru si cinematografie, apoi, sa faci master in strainatate pe specializarea dorita. Da, bineinteles ca trebuiesc scenarii si pentru animate!