| Munteanu_Florina_1995 a întrebat:

Bună, aș avea o întrebare. Dacă fac postliceala de farmacie se poate să-mi deschid farmacie sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-ti deschizi farmacie dar numai in calitate de patron al societatii comerciale care detine farmacia. Pentru autorizare si activitate ai nevoie de un farmacist cu studii superioare. Detalii gasesti in legea indicata de alessia5158.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti caci nu ai studii universitare de licenta( nu esti farmacist!). Poti, insa, sa iti deschizi o drogherie. Vezi in Legea nr 266/2008 (legea farmaciei) conditionarile atat in privinta farmaciilor cat si a drogheriilor :http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_farmaciei_266_2008.php

| Munteanu_Florina_1995 explică (pentru alessia5158):

Dar daca fac 3 ani de postliceala se poate sa continui cu Facultatea de Farmacie pana la 5 ani?

| alessia5158 a răspuns (pentru Munteanu_Florina_1995):

Cu o diploma de scoala postliceala poti profesa dar nu poti continua studiile in cadrul unei facultati(oricare ar fi!).O diploma de posticeala pentru calificarea de asistent de farmacie nu este echivalenta cu o diploma de asistent licentiat (asistent cu studii universitare echivalente a 180 de credite ECTS). Unele senate universitare(cum este senatul Universitatii de Medicina si Farmacie -Timisoara, universitate care are asistenta de farmacie nivel licenta http://www.umft.ro/facultatea-de-farmacie_159) pot, in virtutea autonomiei universitare, sa echivaleze studiile universitare de asistenta de farmacie efectuate la aceasta universitate---vezi regulamentul UMF-Timisoara:http://www.umft.ro/......sitare.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-ti deschizi farmacie dar numai in calitate de patron al societatii comerciale care detine farmacia.