| Denny_5002 a întrebat:

Am 11 ani si nu stiu cum sa fac sa castig bani, in timpul scolii si a vacantei. Poate ma ajutati voi.

Răspuns Câştigător
| Ralux a răspuns:

Draga Denny,
eu spun ca la varsta ta alocatia si banii de buzunar de la parinti sunt de ajuns.De ce sa iti ratezi copilaria pentru bani? Dupa 18 ani vei avea toata viata inainte sa faci bani.Crede-ma.
Eu aveam o pusculita unde imi tineam alocatia si parintii imi dadeau bani la fiecare nota buna si imi dadeau si de ziua mea si de Craciun si de Mos Niculae.(de ziua numelui meu imi luau lucruri materiale).
Daca tii neaparat cum au spus si ceilalti utilizatori, pentru a-ti afirma independenta(cat de cat, ca na totusi ai o varsta frageda)ajuta-i pe parintii tai si pe rudele tale la treburi casnice. Ofera-ti serviciile si pentru vecini sau prieteni.De exemplu daca te descurci la animale poti sa ai grija de catelusi, pisici etc. sau poti oferi chiar meditatii la un domeniu la care te pricepi. Poti face multe daca iti dai seama cum.
Totusi cel mai bun sfat ar fi: bucura-te de vacanta si lasa banii.Aceasta grija o vei avea cand vei fi mare si crede-ma te vei satura de ealaughing.

XoXokiss
Succes!happy

60 răspunsuri:
| oaiapufoasa24 a răspuns:

Hmm... eu daca fac treaba prin casa, parintii mei imi cumpara ce vreau... thinking Iti poti lua un job de vacanta... adica, poate ca vreo ruda de a ta are nevoie de ajutor. Sau chiar parintii tai. happy La mine merge asa... sper ca te-am ajutat.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Pai castigi bani, alocatia! happy Si daca nu iti ajung 42 lei pe luna spune-le parintilor sa-ti dea si intreaba-i ce poti face in schimb! happy

| adi_7507 a răspuns:

Nu-ti rata copilaria pentru bani!

| ing. a răspuns:

Bunakiss
Daca chiar doresti sa faci ceva, de ce nu ii intrebi pe parintii tai cu ce ii poti ajuta? Sau pe bunicii tai.Stai asa ca tu vrei banihee hee. Pai, daca nu cu ei, cu cineva de incredere. Poti incepe prin a face treburi usoare, cum ar fi plimbatul cainelui vecinei sau ceva in genul.winking Nu inteleg un lucru.De ce vrei sa ai bani la varsta ta? Nu le ceri parintilor?winking
Ma rog. Sper ca ti-am fost de foloskiss
Pupicikiss

| Diva a răspuns:

Ajuta-ti parintii si bunicii la treburile casnice si sigur vei castiga ceva bani

| Mefisto23 a răspuns:

E ok ca vrei sa fii independent, dar esti cam mic pentru a te gandi cum sa faci bani. Totusi cea mai rezonabila solutie pentru tine ar fi sa iti ajuti parintii, bunicii la diferite treburi in casa sau mai stiu eu unde si sa fii platit pentru asta. In America asa fac copiii. Asa isi responsabilizeaza parintii copiii. Asa au facut si ai mei cu mine si am ajuns bine.winking Bafta pustiule! Stay in school happy

| Denny_5002 explică:

Sunt fata, si nu baiat

| laurentiu_9029 a răspuns:

Eu vand legume.De exemplu:pepeni, rosii, ardei gras.

| Casiana a răspuns:

Vorbeste cu parintii si spune-le... Oricum, pentru o fetita de 11 ani, pari foarte inteligenta! Succes...Esti o fata Cool, nota 10 de la mine!

| gyanina a răspuns:

Eu nu am inteles la ce iti trebuie tie bani la varsta tastraight face... nu ti buna alocatia:s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia încearcă să pui mâna pe o carte, o să câştigi pe viitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nu o mai judecati asa... poate parintii ei nu au un trai mai bun si nu au cum sa-i faca poftele fetei...haideti sa gandim si asa...sunt copii care de la 7 ani muncesc si isi ajut parinti... iar pentru tine Denny nu stiu ce sa-ti spun... ajutati bunici, ca stii tu bunicii sunt mai darniciwinking mult succes pe viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o fata care ma cinui sa o iau are ani 11 si iou la fel tot 11 ani

| Denny_5002 explică:

CrazyAngel, parintii mei au o situatie buna, din moment ce am internet. iar bunicii mei sunt la foarte mare distanta de orasul de unde stau eu...Am pus aceasta itrebare ca sa ma ajutati, sa imi fac ceva bani...Inafara de alocatie si banii de la parinti. As vrea sa imi strang 1000 de lei noi (10 milioane in bani vechi), si acum am 4 milioane. In plus, eu stau la bloc, si vecinii mei nu au caine, iar legume nu vand...Totusi, ceva job pentru copii, de vanzatoare sau asa ceva, nu exista pentru copii?

| clau_5093 a răspuns:

Pune mana si invata ce ai vrea sa faci in viata si pe urma bani vor veni la timpul lor.

| hannahmontana a răspuns:

Scuza-ma dar as vrea sa stiu pentru ce vrei sa strangi atatia bani?

| Denny_5002 explică:

Ca sa-mi iau un telefon

| Babushka a răspuns:

Parerea mea e ca esti mica ca sa lucrezi eu la varsta ta ma jucam cu papusile nici prin cap nu imi trecea sa ma duc sa muncesc mai ales pentru un telefon mai gandeste-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefon la 11 ani de 10 milioane? ai auzit care este noul regulament scoalar? FARA TELEFOANE... m-ai lasat cu gura cascata...

| Denny_5002 explică:

Alice 18, m-am jucat si eu pe la 8 ani cu papusile, dar acum nici o prietena nu se mai joaca cu ele, si mie nu imi mai plac

| AvalohAlyn a răspuns:

La varsta ta nu trebuie sa faci bani, iti dau parintii. Daca de acum vrei sa faci bani cand vei fi mare vei vrea mai mult si mai mult si nu e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbiti voi de alocatie da eu personal cat si surorile mele n-am vazut alocatia aia pana am fost la liceu asa ca... da treaba ii cum spun si restul chestii pe langa casa si daca nu poti sau nu vrei sa le ceri bani alor tai pentru treaba in plus pe care sa zicem esti dispusa s-o faci treci la vecinitongue

| FloryDo a răspuns:

Ok...am citit intrebarea ta si toate raspunsurile de pe aici...si vreau sa spun ca m-ai lasat cu gura cascata! deci tu vrei sa strangi bani sa-ti iei un telefon de 10 mil. la 11 ani?straight faceDoamne! Nu te supara, dar mi se pare exagerat! In primul rand, daca chiar vrei un telefon, eu in locul tau as lua unul mai ieftin(nu de 10 mil.)pentru simplul motiv ca sunt si telefoane bune si mai ieftine...trebuie sa stii unde sa cauti...desigur, am uitat ceva important: poate tu vrei ca telefonul respectiv sa aiba nu stiu ce functii...(ca acum la 10 mil. nu cred ca il doresti doar pentru a comunica cu prieteniistraight face, asta daca nu cumva il vrei de fite)
eu la 11 ani ma jucam cu copiii pe afara...si nu aveam telefon...acum vad ca este o moda ...vezi toti plozii pe strada cu telefoane de nu stiu ce marca de fite...FRATILOR, treziti-va! sunt oameni care nu au ce manca si tu vrei sa-ti iei telefon de 10 mil?straight face
hai ca deja am spus prea multe si probabil "multe" dintre acestea nu-ti convin...
concluzia:ai putea face altceva cu acei bani, decat sa ii investesti intr-un amarat de telefon...mai gandeste-tewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa deschizi un stan

| adi4ever a răspuns:

Ajuta pe cineva batran fale cumparaturile sau pe vecini pe oricine sti ca ar avea nevoie de ajutor eu am facut 1 milion ca am carat cu vecinu mobilahappy bafta

| deanda a răspuns:

Bun sa zicem ca am citit in mare parte raspunsurile de aici. sfaturi bune si o mare pierdere de vreme din moment ce Denny vrea un tel de 10 mil la doar 11 ani.
Sa zicem ca il vrea pentru ca asa e moda... da mai demult era un reportaj la un liceu dintr-un oras prosper, pe o tema de gen cati megapixeli are telu` tau, cati cai putere are masina ta? si toti se bateau in cai putere si pixeli. daaaar elevii aia aveau vreo 18 ani.acum Denny are 11 ani. ce concluzie tragem? ca e foarte riscant ceea ce vrea fetita asta. Adica unu de 18 ani daca este vazut de un hot cu un telefon de nu stiu cate mil are cateva solutii ( o ia la fuga, da 2-3 pumni etc) dar un copil de 11 ani ce poate face daca hotul vine si il smulge din mana sau mai grav ii da una in cap? trebuie sa recunoastem se intampla fff des, nu?

Deci, Denny, ia o carte in mana, citeste-o, uita-te la desene, joaca-te in fata blocului, etc. dar lasa telefonul ala ca nu te va ajuta cu nimic!

luciana
| luciana a răspuns:

Daca chiar ti-o doresti asa de mult, poti sa imparti fluturasi pe strada, sau la metrou cum fac atatia tineri. Nu stiu daca la 11ani poti sa fi angajat, este o varsta prea mica, dar orice e posibil; stiu ca din asta ( impartirea de pliante sau fluturasi pentru. reclama ) sa castiga multi bani. Stai si tu pe la P-ta Romana la metrou si poate ca vei avea ocazia sa zaresti pe cineva facand-o ...succes.

| pysysexyshyrea a răspuns:

Poy...ai putea sa-iti vinzi k ai uh.care nu iti mai foloseste...si in vacanta...ai putea sa ai grija de animale(cainii, pisiciii) sa ii duci la plimbare,,,,,,,,,,,,,,,,,! bafta!

| Denny_5002 explică:

Luciana draga, eu nu sunt din Bucuresti, asa ca nu am cum sa ma duc in Piata Romana. Si nu am nici metrou, nici tramvai la mine in oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok...la 11 ani cu un telefon asa scump teasi sfatuii sa stai in casa... mie la 15 ani miau furat telefon din buzunar(tel in val de 3 4 mil)si de atunci imi iau tel eftine...si daca vrei sa faci bani poti imparti fluturase pentru magazine telefonice sau alte chestii de genu asta...sau daca nu bagate in afaceri cu drourilaughing glumeam desigur