| Mihaelaaaa19 a întrebat:

Buna
Am o intrebare.
Daca de exemplu fac prinii doi ani de medicină la TIMIȘOARA pot sa fac anul urmator transfer la Bucuresti?
Mersi, funda.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune cerere de transfer, ca o sa fie aprobata sau nu este alta problema, nu sunt obligati s-o aprobe.

| Frank51 a răspuns:

Aparent da. Dar sigur exista cel putin o materie diferita si o sa ai probleme din cauza asta.

| LorenzoRon a răspuns (pentru Frank51):

Poate sa recupereze materia respectiva, cea care nu ii va fi recunoscuta, completand o cerere pentru recuperare.
Pare putin complicat, dar se va descurca.

Aici la Timisoara este cel mai usor, intr-adevar, insa materiile sunt aproape asemanatoare cu cele din alte orase.

| Frank51 a răspuns (pentru LorenzoRon):

Asta insemnand ca ai o materie in plus, spre ex in loc de 10, 11, trebuie precizat ca sa stie userul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că poți. Mulți se transferă din "provincie" la București.
Dar de ce nu dai admitere direct la București? Așa scapi de multă bătaie de cap, pentru că deși transferul este posibil, nu este 100% garantat că ți se va și aproba.

| Mihaelaaaa19 explică (pentru anonim_4396):

Fac pregătire de ceva timp pe Timișoara, plus admiterea e mai simpla la Timi. Vreau sa vad cum e prima data, adica daca ma voi descurca la Timi si voi avea medii mari as vrea sa ma transfer.

| Raducons a răspuns:

E greu sa te transferi pentru ca nu cred ca o sa ti recunoasca profesorii de la Bucuresti examenele si sa le echivaleze, e dificil cu mutatu la facultate, dar poti intreba la secretariatul de la Bucuresti si vezi ce zic poate ai noroc, suni si intrebi nu au de ce sa fie uricioase pentru ca au interes sa atraga studenti

| LorenzoRon a răspuns:

Da, poti sa-ti faci transferul linistita.

Eu sunt tot in Timisoara la Victor Babes si am prieteni care se muta intruna dintr-o parte in alta.