| MarcelinoPanivino00 a întrebat:

Pentru ce as putea sa optez ca si facultate si o meserie de viitor de la filo comparativ cu mate info? momentan sunt la un profil de mate-info franceza si mi-as dori sa ma transfer la un profil de filologie. NU imi place matematica, in schimb ador romana. Sunt la profil real deoarece toti m-au sfatuit sa merg pe partea asta, pentru ca sunt mai multe sanse pe viitor. M-ar interesa ceva ce se cauta momentan, si o parere: ma transfer sau nu la filo? Mersi:*

4 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Daca te descurci si iti place la prof mate-info eu zic sa nu te transferi dar daca intr-adevar vrei mult la filo de ce nu. te inteleg perfect cu matematica, nici mie nu imi place in schimb romana mult.Am observat ca toti zic ca e mai bine la real ca ai mai multe sanse la o meserie mai buna... dar nu stiu dc. la filo ce are? si eu sunt la prof real:stiinte ale naturii si as vrea sa ma transfer in clasa a 12 a, dar inca nu stiu.eu zic sa faci cum crezi mai bine si daca iti doresti sa te transferi atunci fa-o.mult succes si sper sa iei decizia cea mai inteleaptawinkingkiss

| georgesur a răspuns:

Pentru a putea alege in cunostinta de cauza:
-profilul la care esti (mate+info+lb straina) iti da
o libertate mult mai mare in alegerea unei specializari
(facultati):
poli, medicina, economie, arhitectura, biologie, etc.
Toate sunt cautate si bine platite in strainatate.
-profilul umanist(eventual filologie) iti lasa un numar ceva mai mic de optiuni: filologie(romana/limbi straine =profesorat),
filosofie, istorie, drept, ziaristica, teatru, etc. Acestea toate
le poti profesa doar in Romania.
Doar tu poti intrezari pe ce drum vrei s-o apuci in viitor, succes!

| gabriela a răspuns:

Relatii internationale, Comert international,

| MarcelinoPanivino00 explică:

Este bine la psihologie, gandindu-ma ca in viitor va fi un domeniu cautat?