Întrebare recomandată | AnYkA52 a întrebat:

Ce profil sa aleg? Eu vreau sa merg la Filologie dar bunica [ cu ea stau de mica ] ma preseaza sa merg la Mate-Info, e obsedata de matematica -.- Dintre parinti doar mama ma sustine sa fac ce vreau si ce-mi place. Mi-e frica pentru ca. daca merg la Filologie nu am sa ajung nimic. Nu stiu ce meserie vreau sa am, sunt nehotarata. Stiu ca la Mate-Info ai mai multe optiuni... sunt cam de nota 8 la fizica, mate, chimie. dar nu-mi plac deloc. Sunt mai creativa. ador romana si engleza. Si sunt buna la limbi straine. Pot sa ma chinui la Mate-Info 4 ani, dar apoi sa merg unde vreau. se merita? Ce sa fac? Stiu ca sunt doua profile cu totul diferite dar, dati-mi o parere. Cum e la Mate-Info? Dar la Filologie? Si la ce facultati pot merge?

Răspuns Câştigător
| SimionAlexandru a răspuns:

Iti recomand sa citesti acesti articol:
http://www.personalitatealfa.com/......de-sclavi/
Citeste-l si pentru bunica ta :)
Esti o persoana minunata, si meriti sa iti traiesti viata cu pasiune, sa fi fericita cu tine insuti si cu ceea ce esti tu, cu ceea ce iti place ce faci. Nu sa faci intotdeauna ce esti obligata sa faci. Niciodata nu vei deveni un maestru intr-un domeniu care nu te reprezinta pe tine insuti ca persoana. ZI CA EA, SI FA CA TINE. Urmeaza-ti inima, AnYka :-)
Iti doresc o zi superba in continuare. Te rog, ai grija de visul tau. Mergi unde iti place :)

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Corect este sa mergi unde-ti place tie cel mai mult.Convinge pe bunica sa te lase sa hotarasti ce-ti place mai mult ca sa mergi cu drag la cursuri.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cred ca ai putea foarte bine sa mergi la Filologie daca asta iti place, ca oricum nu iti vei gasi un loc de munca pe care ti-l doresti.
Sa fim seriosi, in Romania zici mersi daca ai un loc de munca, nu mai faci si mofturi. Asa ca mai bine te vei simti bine la liceu, si vei invata ceva ce iti place decat sa mergi la mate info si sa nu iti placa. Fa ce iti place, aduna amintiri frumoase din liceu, simte-te bine, distreaza-te!

O zi buna happy!

| AnYkA52 explică (pentru MasterOfDisaster):

Am sa merg in strainatate la parintii mei dupa ce termin liceul.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru AnYkA52):

Cu atat mai mult sa faci acum ceva ce iti place happy.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intr-adevar la mate info ai mult mai multe sanse in viitor, dar nici sa te chinui 4 ani si pe urma sa iti dai seama ca vrei sa mergi pe latura de filologie

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Anyka,

Hai sa stam de vorba despre situatia in care te afli si deciziile pe care va trebui sa le iei. Vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| SimonaCristina a răspuns:

MI...Eu la asta o sa merg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa alegi mate-info.
Nu va fi greu sa te descurci 4 ani, iar daca la sfarsit tot esti determinata sa te axezi pe limbi, mergi la litere sau limbi straine, unde poti intra fara examen (oricum daca iti plac si esti creativa vei fi buna la ele, in liceu nu prea se face scoala la filologie, asa ca nu inveti cine stie ce nou).
Pe de alta parte, daca te razgandesti, cel putin ai facut mate, info si alte materii reale, cat de cat ca sa iti poti permite sa increci si la ceva facultati din domeniul real.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In clasa a 8 esti inca destul de mica, o sa te tot gandesti si razgandesti, asa ca e bine sa mergi undeva de unde sa ai cat mai multe optiuni, pentru ca nu ai de unde sti cum o sa gandesti peste 4 ani, cand termini liceul.

| ORDKEO a răspuns:

Mergi unde iti place si unde crezi ca poti face fata, este foarte important sa iti placa ceea ce faci, nu sa faci un lucru fortat fiindca asa vrea bunica ta, ma rog e normal sa o respecti fiindca te-a crescut, dar acum esti mare si poti lua singura deciizii pentru viitorul tau.succes.

| MiaAtasiei a răspuns:

Ce vrei sau ce simti aia faci.esti propriul tau stapan nu trebuie sa ti hotarasca altii viata.succes!