| Tanu a întrebat:

Am si eu cateva intrebari pentru cei dispusi sa ma ajute. Sunt elev in clasa aXII-a in Oradea si doresc sa urmez o faculatte la cluj. Pasiunea mea este biologia in general, imi place destul de mult si fizica si chimia. Insa nu ma pot decide 100% ce facultate sa urmez (medicina sau biologie:biochime, biologie, ecologie si protectia mediului). Initial am dorit sa urmez facultatea de biologie dar nu stiu ce cariera imi voi putea face din aceasta profesie. M-am gandit la biochime ca e ceva mai complex totusi si pare mai util dar nici acolo nu am gasit ceva care sa ma satisfaca 100%(doresc sa imi fac o cariera in cercetare sau in laborator si sa am un salariu cel putin decent). Dupa cum spuneam biologia este preferata mea, e si medicina buna din puctu meu de vedere... ce sa leg? (Am fost la facultatea de biologie Babes-Bolyai din cluj si nu am reusit sa ma hotarasc, inca mai aud voci dinstre facultatea de medicina... se merita sa incerc pe biologie/biochimie in romania(cluj) sau n-am decat sa depun juramantul lui hipocrate?). Ma scuzati pentru indecizie si vreau un raspuns bun(cred ca mi-ar fi de folos un absolvent al unei astfel de facultati mentionate mai sus). Obiectivul mei daca termin facultatea e sa pot lucra in cercetare/laborator si sa am un salariu bun. Multumesc.

2 răspunsuri:
| minelly a răspuns:

Eu am un prieten care e la biochimie in ultimul an in bucuresti. Lucreaza inca de acum intr-un laborator de cercetare si a partcipat la diferite conferinte in strainatate. Din cate mi-a povestit e foarte greu si riscant pentru ca lucreaza cu virusi.Lui ii place. Oricum inscriete la amandoua si vezi la care intri. mai e si varianta cu taxa/fara taxahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indraznesc sa iti recomand medicina, medic de laborator, dar si ca biochimist poti sa lucrezi intr-un laborator de analize medicale, cercetare.