| andrey9999 a întrebat:

am si eu o intrebare...acuma am terminat clasa a12a eu as vrea sa stau un an fara sa merg la facultate sa merg in strainatate sa adun ceva bani si apoi sa merg la facultate dar pentru asta ar trebui sa pierd un an... voi ce imi recomandati sa fac si la ce facultate imi recomandati sa merg? va multumesc

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Unele facultati de medicina au sectie de asistenti generalisti, moase si asistenti farmacisti. Dureaza 4 ani.Este o meserie cautata in UE mai ales ca, din 2009 sunt acceptati sa lucreze in strainatate doar asistentii care au absolvita ceasta forma de invatamant superior ( ce cu scoala post liceala nu mai sunt acceptati)!

| EUSIATIT a răspuns:

Parerea mea e ca. plecind afara si lucrind nu cred ca mai vrei sa faci facultate /. vezi ca poti lucra si cistiga bani si fara studii si apoi te bat alte ginduri si uiti de facultate. asa ca ori acum ori niciodata. doar sa nu pleci si sa ti gasesti de lucru[ceea ce e fff putin probabil in momentele astea...Greu de luat o decizie. si riascul.maxim

| anad a răspuns:

Daca esti hotarat sa faci o facultate, sa nu ramai cu studii medii, nu cred ca e bine sa abandonezi scoala si sa pleci. In primul rand nu vei gasi (mai ales acum) de lucru ceva sa-ti aduca un venit substantial (banuiesc ca nu ai nici vreo meserie pe care sa te bazezi). Nu vei reusi sa strangi suficienti, vei mai ramane inca un an si incet iti vei abandona acest plan ca cine stie ce mai intervine. Cel mai bine este sa faci intai facultatea (chiar si cu sacrificii) si apoi ai alta perspectiva si sanse in cariera!

| CM7YRE a răspuns:

Eu zic sa mergi la facultate tongue, e mai bine asawinking

| Mihai03 a răspuns:

Salutare. ideea ta e foarte buna! iar despre facultate du-te la aceea facultate unde deja sti sa faci cevahappy de exemplu du-te la informatica daca sti programare si s. a. m. d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
ce stii sa faci? ce pregatire ai in urma absolviriii liceului?
fara un plan SIGUR si EXACT, intocmit ca la carte, fara presupuneri, in ce priveste strainatatea, nu vei rezolva nimic
sunt dosare de facut impreuna cu oficialitatile statelor europene, nimeni nu te primeste sa lucrezi la negru, inearca intr-o tabara de voluntariat care plateste cate ceva dar nu poti face economii din asta, iti faci doar experienta, bani de buzunar pe perioada voluntariatului
e greu de gasit ceva rezonabil pentru varsta ta in strainatate daca nu ai aranjat dinainte cu GRIJA, tot ce priveste angajarea
in primul rand trebuie sa stii limba statului in care mergi
daca ai auzit pe cineva care te-a incurajat in proiectul asta pe nepregatite, nu e o persoana sincera
in statele europene, nimeni nu te incurajeaza sa lucrezi neoficial
atentie mare la excroci, sa nu spun mai mult...
VARIANTA: poti lucra un an in Romania si sa faci economii cu banii obtinuti in acest an, daca parintii tai sunt de acord sa te intretina inca un an, curaj si succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
poti fi si la Facultate si sa lucrezi in acelasi timp
asta poti face si in Romania, nu e obligatoriu in straini
peste tot e la mare moda ca studentii in ziua de azi sa studieze si sa lucreze in paralel
in Occident parintii isi incurajeaza copiii sa lucreze pentru a avea bani de buzunar
Facultatea o alegi in functie de ce doresti ca specializare, in functie de cata ambitie si forta de invatat ai; nu in ultimul rand, in functie si de materiile la care ai avut note excelente
deci atentie la pasiunile tale, la hobby-uri, la ambitie si forta de studiu
de lucrat poti lucra cu jumatate de norma, in orasele mari studentii sunt cautati de anumite firme, poti avea si o bursa de studii, etc. etc. etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o facultate numai daca esti instare sa intri la stat, pe locuri de la buget, adica fara taxa. Daca platestii nu inseamna nimic, decat ca vei obtine o hartie far nicio valoare.Mergi si munceste si fa-ti un rost in strainatate, cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o facultate numai daca esti instare sa intri la stat , pe locuri de la buget , adica fara taxa.Daca platestii nu inseamna nimic , decat ca vei obtine o hartie far nicio valoare.Mergi si munceste si fa-ti un rost in strainatate , cel mai bine.

| blue97 a răspuns:

Pai ai putea sa te duci acum la facultate si sa calatoresti dupa pente tot si cu sufletul impacat ca ai terminat ai putea sa te angajezi in tari straine sau! sa faci facultatea intr-o tara unde ai vrea sa calatoresti...

| 112_6357 a răspuns:

Salut...
Exact asta am facut si eu acum 5 ani, am plecat in strainatate cu gandul sa "adun ceva banuti"pentru a urma o facultate. Dupa ce m-am intors m-am inscris la o facultate si am realizat ca nu am strans destui bani asa ca dupa ce am terminat primul an am plecat din nou.Intorcandu-ma a 2-a oara am realizat ca prin munca cinstitia afara nu faci bani.Ideea este ca acum imi retrag dosarul de la prima facultate neterminata sa ma inscriu la o alta facultate.Parerea mea ca si a celorlalti este sa ramai in tara sa si lucrezi si sa urmezi o facultate.

Bafta.