| Catte a întrebat:

Hei, ajutati-ma... am de facut o alegere foarte importanta, nu stiu ce decizie sa iau.
Anul asta termin clasa a12a, si in mod normal ar trebui sa urmez o facultate(ceea ce imi doresc foarte mult). Problema este ca prietenul meu inista sa nu o fac ..de fapt sa o aman si sa o fac peste vreo 3 ani, timp in care noi putem pleca in afara, sa strangem niste bani pentru a ne crea un viitor. Intr-adevar, suna frumos... dar consider ca ar trebui sa ma inteleaga. daca as amana facultatea este posibil ca peste cativa ani sa nu o mai fac din diverse motive(poate imi pierd ritmul in a ainvata, poate apare un copil etc).
El spune ca daca il iubesc, merg cu el si renunt la facultate, pentru ca este in favoartea noastra., Iar eu la randul meu ii spun ca daca ma iubeste, ma intelege, pentru ca fara studii nu prea esti nimic. Si consider ca ar trebui sa ma inteleaga.
Adica il inteleg si eu ca este matur(are 30 de ani)si isi dreste o familie... dar totusi, eu am doar 19, si cred ca sunt importate studiile si ca relatia noastra poate rezista si asa,, dar el refuza sa inteleaga
Nu ma intelegeti gresit, il iubesc enorm de mult... doar ca face presiuni asupra mea, ca vrea un copil, ca vrea o familie - chestii pentru care eu nu ma simt pregatita, sa plec cu el in afara cu el sa strangem bani... Iar eu consider ca inca nu am varsta necesara pentru asa ceva
ce ati face daca ati fi in locul meu?

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca amani facultatea si mergi la munca, ai sanse de maxim 1% sa te mai apuci de ea. Fiindca vor trece zile fara sa inveti si in fiecare zi in care nu inveti pierzi saptamani de obisnuinta cu invatatul. Daca prin absurd, vei face pauza de invatat un an, iti vort trebui vreo 3 ca sa ajungi inapoi la capacitatea de invatare de acum.
Sincer, un partener care te iubeste, te va sustine sa faci studii, fiindca pana la urma invatatura este cea mai importanta. Si a invata acum este de departe cea mai buna sansa pentru tine si, deci, si pentru el. Tu il iubesti enorm, dar el te iubeste vreun pic? E dispus sa iti sacrifice tot viitorul de dragul banilor? Daca da, atunci trebuie sa te gandesti daca merita sau nu sa-ti faci viata cu acest om. Fiindca intr-o zi va considera ca e mai bine pentru el sa plece cu alta si tu vei fi singura, lipsita de studii, muncind greu ca sa subzisti.
Daca as fi fost in locul tau, nu m-as fi angrenat niciodata intr-o relatie atat ed serioasa inainte sa fiu pe picioarele mele, cu studii terminate. Fiindca in adolescenta, pentru mine, studiile au fost o prioritate. Am avut un prieten, dar el stia ca nu este discutabil faptul daca e imi continui sau nu studiile, ca asta este o chestie obligatorie. Daca ai o relatie cu un om cu 11 ani mai in varsta, trebuie sa te sacrifici foarte foarte mult, sa renunti la multe pentru a te adapta vietii lui. Mie a renunta la studii mi se pare un sacrificiu prea mare, dar ma gandesc ca atunci cand intri intr-o relatie cu asemenea diferenta de varsta, iti asumi faptul ca vei suferi mult, ca vei renunta la tot ce e important pentru varsta ta si vei trai ca o persoana mai varstnica.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Viitorul tau e important de asemenea. El face ce considera ca e bun pentru el, dar avand in vedere diferenta de varsta nu prea e acelasi lucru. Cam asa e cand esti cu un baiat asa de mare (am 27 asa ca nu sunt departe de varsta lui... si inteleg ca la varsta mea deja nu prea mai conteaza facultatea ci banii, ca aia creeaza viitorul).
Nu te astepta facultatea sa te ajute prea mult. Cam toate prietenele mele (inclusiv my girlfriend) au joburi unde nu le-au ajutat cu nimic facultatea. Eu am inceput 2 facultati si am renuntat ca simteam ca arunc banii pe fereastra. De ex. nu mergeam la ore dar reuseam sa iau note peste 7 + la cibernetica unde am fost prima oara profesorii cam faceau ce doresc ei : picau pe cine aveau ei chef, statea la cafea la seminar inloc sa nu fie 100% inutila. etc
Oricum am un job destul de bun (lucrez de acasa) si tot ce am gasit pe net e ca am nevoie (cel putin in ceea ce-mi doresc eu sa ma angajez) sa am experienta sau macar sa dovedesc ca stiu anumite softuri bine.
Tu din cate zici deja sti ce ai de gand sa faci: facultatea.
Parerea mea: fa facultatea deoarece pe urma nu mai ai cum sa dai timpul inapoi, doar sa ai grija sa faci ce facultate iti doresti 100% si vorbeste cu altii care sunt deja la acea facultate ca sa vezi ce parere au de ea.
Banii (asa cum doreste prietenul tau) se duc la fel de usor pe cum ii faci. Cand ai mai multi bani o sa ajungi sa cheltui si mai mult. De ex: acum daca ai bani de o ciocolata de 2-5 lei. iti iei asta si te intereseaza doar variantele astea DAR cand iti permiti una de 10-20. atunci te uiti doar la variantele acelea. Sper ca s-a inteles ce doream sa zic.

O diploma de facultate (daca macar faci o facultate care-ti place) e posibil sa te ajute sa-ti gasesti si un serviciu in ceva ce-ti doresti (deoarece nu numai banii sunt importanti, ca degeaba ai 4000 lei daca urasti fiecare secunda din job).
Pe langa facultate o sa te mai ajute mult cursuri speciale sau sa inveti in afara de facultate despre categoria de job-uri in care vrei sa te angajezi (poate voluntariate cv).
Ai 19 ani si nu trebuie sa te grabesti sa fi mamica sau "sotie" daca nu te simti pregatita. Asta e motivul pentru care se ajunge la divort.
El ar trebui sa nu te forteze sa pleci cu el, dar inteleg ca ii e frica sa te lase ca sa nu te piarda, sa te simti singura si sa cauti altceva deoarece relatia dintre voi o sa se stinga.
E naspa ca aparent in Romania poti faci bani pentru apartament si masina numai daca parasesti tara sau ai pile sau foarte mult noroc sa fii la locul potrivit si persoana potrivita.
PE SCURT: sa inteleaga si sa respecte sentimentele tale, sa inteleaga ca ai nevoie sa-ti urmezi calea pe care ai decis sa o urmezi de foarte multi ani. Fie sa inteleaga ca in viata mai faci si sacrificii de genul: sa nu te vezi o perioada cu el.
Nu te grabi sa treci prin viata, si nu renunta la destiul ales de tine daca tu consideri ca e ceea ce-ti doresti.
Fa-l pe prietenul tau sa inteleaga: ai 19 ani, acum incepi si tu sa-ti formezi o cariera, sa-ti stabilesti bazele viitorului, nu deja sa sari peste adolescenta direct la mamica.
Am un prieten care a facut un copil de curand, si la cat erau de fericiti (cel putin ea), acum cam regreta ca observa ca nu prea se mai pot bucura de timp liber, cam totul se invarte in jurul job-ului si copilului... dar ei macar au terminat facultatea si au job-uri bune. chiar si asa nu prea mai e asa de super ca s-au grabit sa devina parinti in loc sa se mai bucure cativa ani de adolescenta (in timpul liber permis de job).

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Am uitat sa-ti mai adaug un lucru: ar exista varianta sa faci facultatea in Italia... dar presupun ca nu sti limba prea bine.

| Catte explică (pentru EVOLUTION_5448):

Exact happy. Eu daca ii spun ca daca ma iubeste trebuie sa ma inteleaga ca studiile sunt foarte importante. iarr el imiraspunde ca daca il iubesc, aleg sa mergem sa muncim, pentru ca viitorul nostru este mai important.

| EVOLUTION_5448 a răspuns (pentru Catte):

Pai sa muncesti ce? Ca in mare parte in strainatate se cere Babysitter, ajutor la restaurante/terase. Pe viitor o sa muncesti tot in asa ceva deoarece in asta ai experienta si nu ai nicio diploma care sa te ajute sa iti gasesti ceva diferit.
Presupun ca daca faci o facultate iti doresti ceva mai mult de: Babysitter, chelnerita. Deci daca alegi facultatea nu inseamna ca nu vrei un viitor cu el. ci doar ca doresti un viitor cu un job pe placul tau... ca nu o sa poti muncii in strainatate toata viata. Sigur e ceva temporar care nu vad cum te ajuta.
Orice ai alege sa te gandesti ca o sa-ti afecteze viata toata.
Daca te iubeste nu inseamna neaparat ca alegerile lui pentru tine o sa-ti faca si bine si o sa te faca fericita. El vrea sa faca ce considera el mai bine, dar nu inseamna ca e cel mai bine pentru tine (sau pentru voi).
E greu, dar na... ai putea sa te vezi cu el in vacante (sa te duci sa stai prin strainatate cand ai vacanta sau cand are el liber).
O sa fie greu...

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Dumnezeule din ceruri hahalele alelele maica sfanta, nu va inteleg fetelor ce va trebuie barbati la 30 de ani disperati dupa copil familie cand voi nici nu ati terminat liceul. sper din tot sufletul; sa nu faci uriasa greseala de a pleca cu el. pe tine te asteapta o viata exatraordinara de student, viata la camin unde vei face toate nebuniile, vei trai aventuri de noapte, vei merge in cluburi pana la 7 dimineata, vei experimenta foarte multe si te vei distra de minune, studentia e cea mai frumoasa perioada. sfatul meu este sa te desparti de iubitul tau cat mai urgent!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fara studii superioare risti sa devii o nulitate o analfabeta a societatii moderne. Reluarea studiilor dupa trecerea unor ani este de domeniul utopiei. Gandirea lui denota lipsa unei educatii superioare si nu constientizeaza valoarea acesteia. Barbat iti ve gasi cand vei dori, nu si cultura, stiinta si educatie.

| neutrino a răspuns:

Daca el te iubeste, atunci ar trebui sa te lase sa faci facultatea, nu sa pleci in tari straine, brambura, fara studii.

| T0T a răspuns:

Nu te baza pe el, fa-ti studiile ca dupa te are la mana si vei fii pusa in niste situatii urate probabil si daca te lasa ai imbulinato.

| Emilian65 a răspuns:

Daca as fi in locul tau as alege varianta de a merge la facultate. Important pentru varsta ta este sa te realizezi profesional si peste cativa ani sa-ti urmezi sotul, sa intemeiati o familie fericita cu multi copii asa cum isi doreste el. Deci, nu pleca cu el in strainatate ci ramai in tara sa-ti faci o facultate.

| LoveSleep a răspuns:

Vezi tu, toți cei de pe-aici s-au legat de el.
Așa că e de datoria mea să mă leg de tine.
Te plângi cumva? Of, dar n-ai dreptul sa te plangi. Tu la ce te asteptai când te-ai cuplat cu unul de 30 de ani? Nu te gândeai că s-a cam săturat de copilării și ar vrea și el o familie?
Dacă tu vrei o relație normală și nu ești încă pregătită pentru mai mult, găsește-ți un prieten de vârsta ta, iar dacă ești capabilă (și nu ești) să-i faci pe plac și să-i oferi ceea ce are nevoie, rămâi cu el. Evident, ca să rămâneți împreună trebuie să pleci cu el. Odată ce vei pleca, tot ce consideri tu "copilărie" se va termina, iar problemele adevărate vor începe. Ești capabilă să le faci față?

| LoveSleep a răspuns (pentru LoveSleep):

Uitasem ceva. Dacă blogul de la profil este al tău și alegi să mergi cu el, permite-mi să-ți spun că ești cu adevărat și în totalitate...proastă.
"Mergi plin de incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o." Gândește-te bine.

| OldSoul a răspuns:

Alege facultatea, daca te-ar iubii cu adevarat nu te-ar "obliga" sa mergi cu el.

| Holiday a răspuns:

Personal nu sunt deloc impotriva relatiilor de genul asta, adica barbatul mai "matur" decat femeia, ba dimpotriva, dar ce iti cere el e o aberatie. Fii tare pe pozitie, mergi la facultate, nu te grabi sa faci copil, pe langa satisfactii necesita si o mare responsabilitate si implicare, pe care e de inteles ca tu la 19 ani, desi le poti avea, sa nu doresti sa le ai acum.
Normal ar fi, daca intr-adevar e barbat matur, nu doar sa-ti permita sa urmezi o facultate, dar sa te si ajute in toate felurile, inclusiv financiar daca e nevoie, sa faci asta. Pana la urma, are doar 30 de ani, puteti avea copil si peste 5-10 ani fara probleme.

| Oana92 a răspuns:

Nu toata lumea trebuie sa faca facultate. Dar toata lumea ar trebui sa faca ce isi doreste. Iar tu iti doresti sa faci o facultate si Nu iti doresti acum o familie. Niciodata sa nu faci ceva ce nu iti doresti!
Un copil nu e ceva ce se face din plictiseala, o familie e construita din minim 2 oameni, iar in ziua de azi oameni cu doctorat sunt someri, nu mai zic de cei fara scoala! Eu cred ca ti-ai dat singura raspunsul la intrebare...

Si inca ceva, prietenul tau nu e matur, e doar mai mare. Daca era matur gandea pentru voi, nu doar pentru el!

Răspuns utilizator avertizat
| corhaz a răspuns:

Logic sa alegi facultatea.o asemenea alegere nici nu a trebui sa te puna pe ganduri.relatia nu stii cat dureaza dar facultatea o vei avea.du-te la facultate

| Anonim0078965 a răspuns:

Sa nu faci prostia de a pleca inainte sa termini facultatea.Esti tanara, in putere, acuma este sansa ta. Daca vei pleca te vei obisnui cu stilul acela de viata si sunt sigura ca nu o vei mai face.In plus daca astepti pana sa te intorci din tara respectiva, vei termina facultatea undeva spre 30 de ani...ce chef de munca sau vise marete vei mai avea tu atunci.Acum esti tanara,ambitioasa cu viitorul in fata fa facultatea si viseaza la o viata mai buna. Cat despre prietenul tau,daca nu intelege, inseamna ca nu te merita.Tu FA FACULTATEA si daca te ameninta cu despartirea spune-i ca nu are decat, daca te iubeste, te respecta si daca te respecta, ti-ar respecta si decizia si ar sti ce e mai bine pentru tine. Apoi gandeste-te la viitor ...multi zic ca pleaca doar sa faca bani si apoi se intorc,dar cand se intorc in Romania fara facultate si vad ca nu au nici o sansa sa se angajeze,sa-si continue scoala si sa traiasca macar decent,se intorc inapoi. Daca iti doresti un copil,nu crezi ca ar fi mai bine si sa te gandesti inca de pe acum la viitorul lui,sa faci facultatea acum si cand se naste el sa fi angajata sa ai bani sa ii cumperi ce are nevoie, nu sa pleci si ori sa il tineti dupa voi prin alta tara, ori sa il lasi cu bunica, matusa, unchiul etc. in Romania. Fa ce e mai bine!(adica ce am spus eu rolling on the floor

| djlukass a răspuns:

Eu in locul tau mi-as vedea de studii in continuare pentru a putea avea mai multe usi deschise la varsta de 23-24 de ani cand vei termina facultatea. Daca el nu intelege lucrurile astea si crede ca o viata de rob e o viata frumoasa e strict parerea lui. Totul depinde de ce iti doresti tu de la viata, esti sigura ca la 19-20 de ani iti doresti sa cresti un copil? Crezi ca esti destul de matura incat sa ii poti asigura acelui copil toate necesare? Crezi ca poti renunta la tinerete si la distractii pentru a te implica intr-o familie? O familie nu e ca o relatie, o familie implica multe e ca un al doilea job. Totul depinde de tine si de ce conceptii ai. Eu te-as sfatui sa iti continui studiile pentru a avea un viitor mai bun, iar el daca e destul de matur te va sustine si ar trebui sa te impinga de la spate, eu cel putin asa as face daca as fi in situatia lui (dar din fericire nu sunt).

| FlorinIsc a răspuns:

Categoric alege facultatea. Nu este nimic mai rau in viata decat 3 lucruri, iar unul din ele este pierderea timpului care este ireversibil, degeaba. Acel baiat nu te iubeste, pentru el esti un bun material, eventual se va plictisi de tine si tu vei fi devastata. Nimeni pe lumea asta nu este indispensabil, dupa sau in timpul facultatii vei gasiun barbat adevarat cu aspiratii catre viitor si care sa-ti vrea binele suprem, no matter the cost ca sa spun asa.

| oviatanoua a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci o facultate. Lucrurile se pot schimba de la zi la zi, peste 6 luni, 1 an, poate nu o sa mai fii cu el, atunci tu ce ai sa faci fara studi? Daca te iubeste indeajuns de mult va trebui sa astepte sa faci o facultate.

| Milchinis08 a răspuns:

Este adevarat ce ai spus inca nu ai varta necesara. Spune-i ca tu ai 19 ani nu ai varsta lui(30 de ani)probabil ca el a facut o facultate sau daca nu era bine sa o faca.Aste sunt etapele vieti cresa, gradinita,scoala, liceu, facultate, servici, familie iar acum tu esti la etapa cea mai importanta etapa de ati crea un viitor.Nu conta pe spusele lui cum ca puteti merge in afara si sa strangeti bani intr-un fel sau altu tu te bazezi pe el si asta nu e bine. Daca si el te iubeste ar trebui sa te inteleaga si sa te astepte, gandeste-te ca totusi este o diferenta de varsta intre voi iar el daca si-a ales sa-si treiasca restul vietii cu tine ei bine sa astepte. Mama i-mi spune mereu niciodata sa nu te bazezi pe altii, trebuie sa muncesti sa ai banii tai incaz de ceva. Gandeste-te ca daca te-ai lua dupa el, odata ajunsi in alta tara va certati puneti capat relatiei iar tu ramai singura fara nic un ban si nici un sprijin.

| Bors_Aurica_1937 a răspuns:

Stimata domnisoara de 19 ani, eu a-si merge mai departe cu invatatura "facultatea" "cine are carte are parte". toate cele dorite de voi se pot amana pana termini tu facultatea, daca tetul tau este sa nu pleci, sa strangeti bai, bani nu mai sunt de actualitate, urmareste-ti telul, este o parere a mea. Daca esti credincioasa, ingerul pazitor te va indruma, sanatate multa...