| Miniona12345 a întrebat:

Am trecut clasa a 8-a si as vrea sa ma înscriu la liceul militar Dimitrie Cantemir Breaza. Unde trebuie sa ma înscriu? Am inteles ca exista un sediu in București dar nu stiu exact unde. Vreau mai multe detalii despre acest liceu va rog mult de tot.

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Bună, acolo am vrut si eu sa ma înscriu, m-am informat si stiu toti pasii. In primul rand trebuie sa mergi la CENTRUL DE RECRUTARE INFORMARE (incepand cu luna ianuarie), iar comandantul de acolo iti va da toate informatiile necesare. Daca esti din Bucuresti, vei merge la policlinica militară Cobalcescu, unde vei face toate analizele.De preferat sa mergi cu un părinte pentru ca e foarte stresant. Vor mai fii si altii asa ca iti recomand sa te duci cu mai multi in grup pentru a decurge totul mai repede. Controlul se face in totalitate,dar stai fara griji,nu sunt atat de stricti. Dupa ce-ai terminat cu tot,trebuie sa te duci la spitalul Obregia la secția de psiho pediatrie (sau ceva de genu') pentru a susține asa zisul test psihologic.( să nu te ambalezi, trebuie sa fii calma,să răspunzi corect la anumite intrebari si sa te prefaci ca totul e bine. Acolo o sa te întrebe cum iti petreci timpul liber,ce-ti place sa faci,cat petreci pe calculator,chestii de genul). Dupa ce ai rezolvat cu controalele, trebuie sa te întorci la CENTRUL DE INFORMARE RECRUTARE unde iti vor pune cateva intrebari ( de ce vrei să urmezi aceasta cariera etc) si acolo vor decide intr-un final (Pe baza analizelor) daca esti apt sa mergi la Breaza unde vei susține proba psihologică, medicală (Din nou) si un interviu, daca le-ai trecut urmeaza probele sportive, in speranta ca le iei si pe acestea, trebuie sa dai testele la romana, matematica si psihologie si admiterea se face in ordine descrescătoare. Sunt 100 de locuri la băieți si 20 la fete ( asa imi aduc aminte,s-ar putea sa ma insel).
Acum ceea ce priveste liceul... m-am informat si este destul de ok,dar eu am ales Stefan cel Mare de la Câmpulung.
Inainte de a face aceasta alegere trebuie sa fii foarte convinsă, sa te gândesti de doua ori inainte. Nu uita ca poti deveni militar facand si un liceu normal, si-ti spun asta pentru că s-ar putea sa te razgandesti pe parcursul liceului si trebuie sa plătești o suma destul de maricica si de asemenea la terminarea acestui colegiu trebuie sa să te îndrepți obligatoriu spre o cariera in armata, altfel plătești tot ce au investit in tine pe perioada liceului. Cu ce te ajuta liceul militar? Păi la momentul admiterii la o academie militară, este logic că tu esti mult mai pregatita fata de unul care a facut un liceu normal, avand 4 ani de experienta in comparatie cu el. Tu decizi, este destul de frumos, nu o sa-ti fie usor, dar cu timpul te obisnuiesti.
Okei... sper că te-am ajutat si mai intreaba-ma orice doresti laughing

| Miniona12345 explică (pentru Viitorulapropiat):

Mulțumesc frumos

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru Miniona12345):

Cu mare placere. Probele sunt acestea https://youtu.be/33d3epPGY5U

| Miniona12345 explică (pentru Viitorulapropiat):

Am inteles. Căminul cum este? Am căutat pe net dar nu am găsit nicio poza...

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru Miniona12345):

Buna,nu vei gasi poze cu căminul, nu stiu de ce.În mare parte este ok, ve-ti sta in general care 5-6 in camere, stiu ca sunt si paturi suprapuse si normale. In cazul in care ai note foarte bune si te tii tare, vei fi avansata si vei fi un fel de comandant al celorlalti elevi, si vei avea posibilitatea de a avea o camera cu doar 2 locuri. Acum depinde de fiecare liceu in parte. Oricum, curățenia si celelalte lucruri sunt ok, ceea ce trebuie sa stii e ca ve-ti fi împărțiți pe plutoane si companii ceea ce inseamna ca daca esti din compania 12 sa zicem,vei intra printre ultimii la masă ( deci mai putin timp de petrecut), iar dusurile sunt cu un singur boiler, deci ar cam trebui sa fii prima la dusuri, asta dacă nu cumva vrei aa te speli cu apa bocna. Însă nu te lasa descurajată, e frumoasa viata pe acolo, prietenii de neuitat si niste lucruri pe care n-ai ocazia sa le trăiesti in viata reala. Si celelalte răspunsuri negative de pe net in care se spune ca e ca la închisoare etc sa nu le crezi, sunt doar niste aberatii de la niste copii frustrați ca au rămas pe afara, evident nu-i usor dar e frumos. Alte intrebari? Si eu am fost în aceeasi situatie si stiu cate vrei sa aflii si te pot ajuta : )))

| sedfghnjm a răspuns (pentru Viitorulapropiat):

Cand mergi prima oara in liceul militar, cum inveti sa saluti cadrele militare sau sa te comporti cu gradatii?