| Ddddddd_9710 a întrebat:

Bunahappy Anul acesta trec clasa a 9-a si cred ca ar fi timpul sa ma gindesc ce v-oi face mai departe, fiindca timpul trece atit de repede((Deci, m-am gindit la mai multe specialitati insa m-am consultat cu mama, sora si am ramas la cea de sora medicalalaughingdar nu cunosc prea multe despre aceasta specialitate=\iar pe net nu prea gasesti informatii precise, adica care m-ar interesa pe mine)Sunt din orasul Ungheni, este si aici Colegiu de medicina dar as prefera sa incerc la Chisinau.In primul rind m-ar interesa media de concurs sau măcar aproximativ ce medie ar trebui sa am.Clasa a 8-a am terminat-o cu media 8.41,intr-a 9-a sper ca ma v-oi ridicalaughingIar in al 2-lea as vrea sa cunosc citusi de putin avantajele si dezavantajele si daca face sa aleg aceasta profesie! As dori ca sa ma ajutati cu cit puteti daca nu cunoasteti anume ceea ce am intrebat aici! Merci anticipat:*

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Avantaje(le vei simti mai mult daca iti vei face meseria cu dragoste):
Este o meserie nobila pentru o femeie pentru ca de cand vine pacientul in spital si pana pleaca el se afla sub directa ingrijire si supraveghere a asistentei,te vei putea apropia de pacienti astfel incat vei ajunge sa il intelegi. Daca medicul are mai mult rolul de a vindeca fizic pacientul(prin operatii,retete,diverse manevre executate doar de medic)tu ca asistenta vei putea sprijini mai mult moral pacientul astfel incat el sa nu prinda teama de spital si sa inteleaga procedurile care i se fac, daca vei stii cum sa te porti, pacientul va prinde incredere in tine si vei putea culege informatii de folos pentru medic.Vei stii cum se face o resurscitare,o injectie,cum se pune o perfuzie,cum se ingrijesc diversi bolnavi(iar lucrurile astea le vei putea aplica si la tine acasa)

Indatoriri:
Sa respecti cu strictete tot ce spune medicul,mai ales intervaul de administrare a medicamentelor,sa mentii camera de pansamente/saloanele curate,sa dezinfectezi ustensilele pe care le foloseste medicul, sa fii respectuasa cu pacientii, sa fii la dispozitia pacientului cand el te va solicita.Trebuie sa fii tare si sa nu lesini cand iei sange sau daca vei un pacienti in stop cardiac.

dezavantaje(multe dintre ele sunt valabile si pentru medici):
Trebuie sa ai grija atunci cand faci o injectie pentru ca daca te intepi poti lua diverse boli,daca nu intri la buget facultatea poate costa destul de mult,poti fi trasa la raspundere daca nu ai grija de pacienti sau daca le administrezi un tratament gresit,uneori poate fi o meserie scarboasa pentru ca sunt bolnavi care fac pe ei sau varsa.Cel mai mare dezavantaj dupa parerea mea este ca te limitezi la cunostintele tale si nu vei putea sa pui un diagnostic sau sa tratezi un pacient daca medicul nu l-a consultat inainte si nu ti-a spus ce sa-i faci.

Apreciez foarte mult ceea ce vrei tu sa faci,si eu vroiam sa ma fac asistenta medicala, insa am ales sa urmez medicina si sa ies medic, oricum toate meseriile din domeniul sanitar sunt nobile.

2 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Mai bine femeie de servici, la ce bine știi română.

| bia0000 a răspuns:

Sora medicala=asistenta medicala se face o postliceala care tine 3 ani si care se plateste la noi in oras stiu ca taxa este de 35 de mil pe an asa ca mai bine fa o facultate de farmacie daca tot ii doresti domeniul asta
ca asistent nu prea mai ai avantaje pentru ca tu trebuie sa ti faci programul dupa cel al doctorului, spitalele noastre au devenit adevarate bombe biologice, adica sunt mizerabile(unele) si dupa trebuie sa dai multi bani ca sa te angajezi ca se intra pe post numai pe pile