| AaMaria a întrebat:

Buna!
As dori sa urmez meseria de business analyst. Credeti ca aceasta imi poate oferi un viitor?
Din pacate nu prea stiu cum se "mananca" aceasta meserie. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi si informatii.
Multumesc anticipat big grin
Ps. Dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| AlexandruHS a răspuns:

Salut!
Cine este Business Analyst-ul?
El este cel înțelege complexitatea mediului de afaceri modern, făcând astfel diferența între succesul și eșecul unui proiect.
Din punctul meu de vedere, daca iti doresti cu adevarat ceva pe aceasta lume nimic nu te va opri sa il obtii. Viitorul ti-l faci singur asa ca munceste si cine stie, poate vei deveni cel mai bun business analyst care a existat in Romania sau in lume.
Mult succes! happy

1 răspuns:
| Ohaithar a răspuns:

Business analyst e o meserie foarte bănoasă, la noi se câștigă de la 2000 în sus. Din păcate e dificil să găsești un post direct, și persoanele care lucrează ca BA au experiență în firma pe care o analizează(firmă IT BA e de obicei inginer IT, Firmă contabilă are BA un contabil etc. ). Ca BA vei fi responsabil de managementul proiectelor pe care le execută firma, vei da sugestii la acționarii firmei, și vei raporta problemele care le găești. Vei căuta potențiale îmbunătățiri, etc. Dacă consideri că ești o persoană cu inițiativă, și nu te deranjează responsabilitatea, e o slujbă ok.