| Nala01 a întrebat:

Aș dori și eu niște sfaturi din partea celor care sunt sau au terminat facultatea (în special Facultatea de Psihologie). Eu sunt destul de pasionata de psihologie și as vrea sa dau la aceasta facultate, dar totuși nu aș vrea sa mor de foame cum s-ar spune și as vrea sa aud și părerile voastre despre acest domeniu. Sincer în afara de psiho nu știu la ce alta facultate aș putea da, mai ales ca deja am renunțat la una. O sa încerc sa povestesc pe scurt și cât mai la subiect. Eu am dat bacul anul trecut și cu toate ca îmi doream sa dau la psihologie încă din clasa a 11-a, ai mei nu m-au lăsat și m-au forțat oarecum sa dau la limbi străine Germana-Spaniola, cu toate ca nu suport germana, dar na, se cauta. Dar ideea e ca prin aprilie după toată nebunia cu aceste ore online am decis sa renunț. Și nu, nu am renunțat doar din cauza orelor online, deoarece ma gândeam sa renunț încă din iarna, dar am zis totuși hai sa continui. Pur și simplu nu suport germana și nu pot sa o învăț, iar la spaniola deși nu e o limba asa de grea, profesorii erau destul de duri.

În fine, nu asta e important. Ideea e ca, am zis ca dacă tot am renunțat la ceva ce nu îmi plăcea, acum pot sa fac măcar ceva ce îmi place și anume psihologie. Dacă pana acum eram convinsa ca gata, acum dau la psiho, după o discuție avuta cu cineva și odată cu apropierea admiterii au început sa apară dubiile. Sunt pasionata de psiho, dar as vrea totuși și ceva de viitor care se cauta.
As vrea dacă se poate sa îmi recomandați o alta facultate umanista care credeți ca e de viitor.

Am fost pe uman, nu știu pic de matematica sau fizica, deci facultățile bazate pe materiile astea cum ar fi poli sau medicina ies din calcul. La Drept nu vreau sa dau deoarece nu ma pasionează deloc și nici nu ai ce face cu dreptul dacă nu ai pile. La Limbi Străine nu mai dau, am zis ca dacă vreau sa învăț o limba străină mai bine ma apuc sa fac cursuri sau ceva.
Ma mai gândeam la asistenta sociala, dar iar cineva mi-a spus ca nu prea ai ce face cu ea și ca salariile sunt mici și ca mai bine dau la psiho.
Iar alte 2 facultati la care ma mai gândeam sunt Comunicare și Relații Publice sau Științe Politice (cu toate ca nu prea ma pasionează politica). Dacă ați putea sa îmi oferiți niște informații despre aceste 2 facultăți as fi tare recunoscătoare. Sau dacă puteți sa îmi mai recomandați alte facultăți umaniste.
Chiar as fi vrut sa fac ceva de care sunt pasionata, dar cum am zis, au început sa apară dubiile.
Stiu ca întreb asta cam în ultimul ceas, dar asta e.

1 răspuns:
| Dana1999 a răspuns:

Sa ne înțelegem. Nu trebuie sa ai pile ca sa lucrezi in domeniul dreptului. Trebuie sa ai ambiție multă! Mulți se culca pe o ureche ca dacă au bani o sa și profeseze.
Uite ca nu poți fi un avocat bun și căutat dacă tu nu Cunoști legislația și nu accepta nimeni un judecător mediocru când salariile sunt mari și sunt atâția care ar dori sa obțină un loc.
Cu psihologia nu mori de foame dar nici nu vei face prea mulți bani. Vei duce un trai bun dacă esti și tu la fel de buna!
Fa ce îți place pana la urma, ca nu totul se rezuma la bani.