| Aaaaabbbbbaaaaa a întrebat:

Buna,as vrea sa câștig niște bani in plus, dar nu stiu unde ma pot angaja part-time având in vedere faptul ca sunt minoră (15, aproape 16 ani). Ideal mi-ar plăcea sa lucrez undeva în domeniul cărților (librărie,anticariate, biblioteci etc.) unde cred ca ma voi pricepe cel mai bine, dar este bun orice loc care acceptă să angajeze minori.
Are cineva idee cum pot găsi un astfel de loc de munca?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta nicaieri, esti minoră, după varsta de 18 ani te poti angaja legal cu carte de muncă oriunde, dar pana atunci mai ai de asteptat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine esti tu bă de jignesti asa, ce ti am facut, eu i am raspuns ei nu tie, te raportez.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Te poti angaja ca ospatar la vreo terasa, cafenea sau restaurant; McDonalds/KFC; poti sa imparti fluturase.

Daca parintii tai accepta, sunt anumite campanii/companii sau ceva de genul asta, care te platesc cu pana la 100 de euro daca ii lasi sa te vopseasca/machieze, si eventual o sa apari in anumite reviste (reviste normale). Am tot primit fluturase despre asta, dar nu m-a interesat asa ca nu am fot prea atenta la detalii, dar te poti interesa.

| SynapseNinja a răspuns:

Salutare! Eu am 16 ani, fac 17 in martie. Avand in vedere ca si eu deocamdata sunt minor, tot part-time ma pot angaja. Eu te-as sfatui sa pui anunt undeva pe grupuri pe Facebook de angajare. La randul tau, ai putea cauta anunti tot pe aceste grupuri de Facebook sau prin ziare undeva. Sau te-ai putea duce la diferiti agenti economici (firme) si ii intrebi daca angajeaza minori part-time.