| CopilulVacanta a întrebat:

As Vrea sa devin profesoara de Biologie... Dar nu stiu ce profil ar trebui sa aleg pentru aceasta meserie?!

Dar daca vreau sa devin profesoara de romana?

Thx pentru raspunsuri! >Funditaaa:X8-

Răspuns Câştigător
| SeNyS a răspuns:

Pentru profesoara de biologie ar trebui sa optezi pentru profilul chimie-biologie, iar pentru profesoara de romana profilul filologie! Mult succes... fundita:*:

10 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Prof de biologie:Stiinte ale naturii si Prof de romana:Filologie. Fundita?

| death a răspuns:

Pentru biologie, alege ştiinţele naturii. Dacă vrei să devii profesor de română, mai întâi ţine minte nişte lucruri simple: sunstantivul "profesor" nu este moţional, verbele nu se scriu cu majusculă, substantivele nu se scriu cu majusculă decât dacă sunt proprii sau dacă scrii în germană, "nu ştiu ce profil ar trebui să aleg pentru această meserie" este o propoziţie negativă, după topică, deci semnul de întrebare nu are ce căăuta acolo, "thx" nu este un cuvânt, iar profilul recomandat este filologia, unde asemenea greşeli nu ţi-ar fi tolerate. Baftă multă şi fii mai atentă.

| AleandraIleana98 a răspuns:

De roamna la filologie
La biologiesre biologie

| Miяu a răspuns:

Filologie pentru Romana
Si cred ca biologie-chimie pentru Biologie. cred!

| BabyDoll a răspuns:

Pentru profesoara de biologie profilul - Stiintele naturii
Pentru profesoara de limba romana profilul - Filologie

| valsulnorilor a răspuns:

Pentru Biologie poti urma cursurile unei facultati cu profilul chimie-biologie, iar calificarile pot fi multiple biolog intr-un laborator de analize medicale, laborant la casele de apa ale oraselor, profesor de biologie, etc...
Pentru a deveni profesor de limba romana trebuie sa urmezi cursurile unei facultati de litere sau chiar facultatea de limba si literatura romana.mult succes!

| BamBum_3904 a răspuns:

La profil pedagogic

| PeAcE a răspuns:

Poi pentru profa de biologie, nu prea stiu.Ar trebui sa iti alegi un profil bazat pe biologie si chimie. Iar pentru. profa de romana, ar trebui sa dai la filologie.
Sper ca ti-am fost de folos!:*:*:*

| ☁miss εïзutterfly☂ a răspuns:

Teoretic daca vrei sa te faci romana du-te la filolo, daca vrei bio du-te la stiinte. Inainte de toate, esti sigura de ce vrei? Ar fi de ajutor sa spui cati ani ai, in ce clasa esti...

| Crystal232 a răspuns:

Profil uman, biologie chimie