| Enache_Maria_2003 a întrebat:

Vreau sa devin profesoară de limba română. La ce profil trebuie sa dau? As vrea să îmi spuneți la ce se da teza la acel profil!

3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti sugerez sa nu devii profesor. E o meserie prea prost platita. Dar, daca nu te descurci la matematica, poti urma filologia - indicat ar fi filologie bilingv ca sa ai mai multe sanse pe viitor. Teza vei da la romana, latina, engleza si geografie sau istorie.

| Enache_Maria_2003 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce inseamna „filologie bilingv"? La ce se refera?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Enache_Maria_2003):

E profilul de filologie unde aprofundezi o limba straina. Spre exemplu, daca la filologie simplu ai avea 2 ore limbe engleza pe saptamana, la filologie bilingv engleza ai face 6 ore de engleza pe saptamana. Dar, desigur, nu-i neaparat sa fie bilingv engleza, poate fi bilingv spaniola, franceza, germana, italiana si cred ca si chineza.