| DeepLooking a întrebat:

As vrea sa plec la facultate in S.U.A dupa terminarea liceului, insa imi e teama ca nu o sa pot face fata acolo.Sunt la mate info, invat bine,am avut intotdeauna medii foarte mari, clasa a 10-a terminand-o cu 9.44.Acum am trecut a 11-a si incep sa ma gandesc ce facultate ar trebui sa urmez. Desi invat la cel mai bun liceu din judet,cu profesori exceptionali,simt ca nu stiu nici pe departe cat ar trebui sa stiu... Daca ar fi sa raman in tara,as urma Academia de Politie, Farmacia sau Politehnica (Bucuresti),insa mi-ar placea sa plec in strainatate (preferabil S.U.A). Astept parerile si sfaturile voastre si sper ca printre utilizatorii TPU sa fie si persoane care au studiat/studiaza in strainatate, pentru a-mi impartasi experienta lor. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu am studiat afara, daradmir si apreciez faptul ca ai un vis.In primul rand alunga teama ca nu vei face fata acolo.Continua sa ai rezultate bune, participa la anumite competitii extrascolare, invata cat mai aproape de,, perfect,, limba engleza-americana.Pregateste-te ca si cum ai o cale deschisa spre U.S.A, pe care o vei porni la timpul potrivit.Nu pune in fata-mental-nici o probabilitate de esec.Incredintarea in reusita constituie un procent important pentru reusita.Iar daca ocazia nu se va ivi, atunci vei fi destul de bine pregatit(a)ca sa urmezi cea mai buna facultate din tara.Sansa v-a ramane.Si sa stii ca americanii nu sunt prea bine pregatiti profesional, mare parte din succesele lor se datoreaza curajului cu care iau,, startul,, in orice fac si intr-o oarecare doza de tupeu.Majoritatea specialistilor lor sant de alta nationalitate.Bafta,si indeparteaza toate indoielile.

| Elvina a răspuns:

Daca ai bani si vrei te duci in afara, dar nu prea vad rostul. Poti ramane si la noi. Ce are? De asemenea poti merge in SUA doar invacanta. Faci cum vrei. E alegerea ta. Bafta!