| dinumariiia9ir a întrebat:

as vrea sa stiu ce facultate ar trebui sa fac ca sa devin avocat sau procuror? Funda marehappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facultatea de drept, cu licenta, dar acesta este doar primul pas. Dupa terminarea facultatii mai trebuie niste pasi.
Pentru avocat trebuie sa dai examen de admitere la stagiatura, sa faci 2 ani stagiu pe langa un avocat definitiv si apoi examenul de definitivat.
Pentru procuror trebuie sa dai examen de admitere la INM, sa faci 2 ani, sa dai examen de absolvire, sa faci un stagiu de 1 an si sa dai examen de definitivat si sa fii numit prin decret al Presedintelui. Numai bine!

2 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

In prima faza trebuie sa treci de admiterea la Facultatea de Drept! Succes!

| MariusCs a răspuns:

Dreptul... te sfatuiesc daca stii ca nu iti place sa stai 4 ani cu capu in carte sa o lasi balta... dar daca te crezi capabila urmeazati visul, mult noroc!