| ANoNim612 a întrebat:

Nu sunt dumerita ce sa ma fac. As vrea sa ma fac si actrita, psiholo, avocat, procuror... Nu stiu care este posibilitatea sa devin una dintre ele, si mai ales cat se castiga. Ma puteti ajuta var rog? am mare nevoie de ajutor

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Actor - o meserie foarte frumoasă, însă nu foarte căutată în România. De ce? Fiindcă la noi în ţară nu se mai fac filme. Mai sunt câteva seriale româneşti, dar şi acelea rare.
Însă dacă eşti foarte bun în ceea ce faci şi eşti şi remarcat din timpul facultăţii poţi obţine un rol într-un serial, de exemplu, sau te poţi remarca la teatru.
Salariul, la început, este destul de mic. Trebuie să te afirmi întradevăr ca să ai un salariu bun.
Sunt mulţi actori care nu îşi găsesc de muncă în domeniu, dar asta nu ar trebui să te sperie. Tu eşti singura care ştie dacă poate sau nu să ajungă o actriţă desăvârşită.
Pshiolog - O meseria destul de ok. Trebuie să fii o fire răbdătoare, sociabilă, să îţi placă să asculţi oamenii. Într-un cuvânt, să fii făcut pentru aşa ceva!
Şi aici trebuie să te afirmi ca să câştigi clienţi.
Salariul variază în funcţie de performanţe, însă nici muritor de foame nu eşti.
Avocat - Trebuie să termini Dreptul, să intri in Barou, apoi să faci stagiatura, adică să stai în dreapta unui avocat să te înveţe meserie.
Dacă el vrea să îţi dea vreun ban, bine, dacă nu, nu.
O meserie grea, însă dacă reuşeşti să termini toţi anii de studiu vei avea un salariu frumos, depinde şi de cât de bine te descurci.
La procuror trebuie să termini Drepul, INM şi după 1 an de stagiatură.
Şi meseria de procuror este una grea, dar se câştigă mai puţin faţă de avocat în cele mai multe cazuri.
Alege meseria după ce îţi place şi ştii să faci, astfel vei câştiga şi bani, nu după salariul oferit!
Baftă!

7 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Eu am ales pentru mine avocatura.Îmi place enorm, este o profesie liberală plus că se câștigă destuuul!
Tu ești singura care știe ceea ce vrea să facă.Și să nu alegi mai multe căi pentru că s-ar putea să nu ajungi pe niciuna!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu nu stii ce sa devii, deci habar nu ai de ce esti capabila, de unde ar sti altcineva?

| diaac a răspuns:

Teoretic poti deveni oricare dintre ele.
Ca actrita, poti castiga multi bani daca reusesti sa fii buna si competitiva, dar e destul de greu sa razbati in domeniu. La inceput s-ar putea sa joci roluri in reclame si lucruri de genul asta.
Ca psiholog, poti castiga decent in timp, depinde foarte mult si in ce domeniu vrei sa te specializezi. Unele arii ale psihologiei cer o formare indelungata si multi bani, dar ai putea sa te specializezi de exemplu pe resurse umane chiar repede.
Avocati nu cunosc, dar din cate stiu se castiga bine. Doar ca e foarte mult de invatat si ca sa castigi trebuie sa muncesti chiar mult. Nu stiu eu avocati, dar stiu mai multe persoane care au renuntat la facultatea de drept.
Despre procurori nu stiu mai nimic. Cred ca se castiga bine.

| ANoNim612 explică:

Va multumesc tuturor, ati ajutat fffff mult

| Maraaaaaa a răspuns:

Pai, ca actor nu se castiga foarte mult, decat daca te duci in strainatate. Ca psiholog la fel, nu se castiga mult. Iar ca avocat si procuror e chiar bine. Adica poti castiga daca esti buna la ce faci cel putin 4000 de lei pe luna, dar Dreptul e oricum o facultate grea. Sper ca am ajutat

| Valentyna98 a răspuns:

Ca sa devii avocat/procuror dureaza prea mult,ai nevoie de multe pile si multi bani,iar acum toti se indreapta spre avocatura,deci nu iti recomand.
Ca sa devii psiholog trebuie sa stii sa vorbesti cu oamenii si sa ai rabdare cu ei, daca stii ca poti sa comunici usor si sa ai radbare, atunci indreapta-te spre o cariera in psihologie.
Ca sa te faci actrita trebuie sa poti sa-ti schimbi foarte usor starea de spirit:de la fericita la nervoasa, de la trista la ''aeriana''. Trebuie sa inveti sa plangi ''la comanda'', sa fi rea sau naiva etc.
Eu zic sa-ti alegi dintre psiholog si actrita.
Sper ca te-am ajutat.
Funda? :*

| ANoNim612 explică (pentru Valentyna98):

Multumesc Mult :*