| KimYume a întrebat:

Sunt din Bucuresti si am tecut in clasa a 10-a big grin si chiar daca mai am cam 3 ani, deja ma gandesc la facultate.Ideea e ca nu stiu ce sa fac! Sunt la profil mate-info si media mea este putin peste 7 insa a crescut anul acesta fata de anul trecut, cand am terminat clasa a 8-a. Vreau sa ma pun serios pe invatat si sper ca voi reusi sa imi dau seama ce facultate voi urma pana voi termina clasa a 10-a. Nu mi-am ales tocmai bine profilul caci desi sunt la mate-info, m-ar interesa dreptul big grin as dori sa devin procuror sau avocat. Ce ar trebui sa fac? La ce ar trebui sa lucrez mai mult? Va trebui sa fac facultatea de drept nu? Anul acesta voi avea mare grija cu notele, si desigur si dupa... M-am gandit serios si chiar vreau sa devin procuror sau avocat happy

Am 15 ani, sunt destul de incapatanata si de obicei cand fac ceea ce imi propun.

Deci, ce ar trebui sa fac sa ca intru la drept? spuneti-mi tot ce imi puteti spune despre aceasta facultate happy Sper ca nu va trebui sa imi schimb profilul, pentru ca nu intentionez sa fac asta.

Nu ar fi vreo problema financiara...ci doar cu notele, dar o sa ma indrept cat pot si sper ca voi reusi.

Va rog ajutati-ma puppy dog eyes

9 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Am inteles ca la drept se da admitere din gramatica limbii romane si economie.asadar,citeste mult, pune-te cu burta pe gramatica, exista carti special pentru pregatirea de examen la drept si intr-a 11-a trage tare la economie.cea mai buna solutie ar fi sa te muti la uman, la filologie din vreo 3 motive:1.sa iei medie mai mare la bac pentru ca e mai usor, 2.sa ai timp liber mai mult ca sa te pregatesti pentru admitere, 3.la uman o sa inveti multe lucruri despre oratorie,istorie,latina,filosofie, literatura universala, lucruri pe care la mate info nu le inveti aprofundat si care te vor ajuta sa te exprimi mai bine, mai cursiv, mai expresiv la drept.acum,faci cum vrei, eu ti-am spus ce as face eu in locul tau.am avut si colege care au dat la drept si am vazut cat invata. daca ramai la mate info,o sa inveti la mate, info, chim, fiz, bio lucruri care nu au nicio legatura cu ceea ce vrei sa faci tu mai departe si sunt foarte complexe.cu alte cuvinte, te torturezi degeaba.la filo atmosfera e mult mai degajata, profii explica pe indelete si daca esti atenta o sa te umpli de note de 10.bafta!

| KimYume explică (pentru Nastia):

Nu am de gand sa ma mut de la profil. Voi invata mult si voi da tot ce am mai bun. :"D Am emotii in ceea ce priveste bac-ul inca de cand am intrat la liceu laughing dar parintii mei mi-au spus ca nu trebuie sa imi fac probleme. Daca voi invata nu o sa se intample nu o sa am nici o problema. Ma gandeam sa imi bag cateva meditatii dar mai astept putin.

Multumesc pentru raspuns.

| Empathizer a răspuns:

Nu conteaza profilul liceului, poti urma orice facultate dupa aceea, daca reusesti sa intri. Trage pentru nota mare la Bac, asta conteaza la admitere. Si pregateste-te foarte bine la materiile la care se da examen de admitere, la Drept e concurenta mare pe locurile de la buget. Chiar daca nu sunt probleme financiare in familia ta, nu strica sa tragi pentru un loc la buget.

| liliacALB a răspuns:

In primul rand, Felicitari! Nu prea multi elevi de varsta ta se gandesc asa in perspectiva. Un prim MARE pas este sa-ti propui sa realizezi ce ti-ar place sa faci in viata, ce inclinatii, aptitudini si talente ai. Daca intr-adevar iti place dreptul, OK! Dar cred ca nu este ok sa te hotarasti de acum. In tot acest timp, pana in clasa a 12-a, ai vreme sa te autoevaluezi si sa te decizi. Mult succes iti doresc!

| KimYume explică (pentru liliacALB):

Stiu,mi-am dat seama ca am destul timp in care sa ma pot gandi dar asta chiar imi place. Stiu ca o sa fie greu pentru ca am inteles ca trebuie sa invat toate legile si multe altele, dar cred ca ma voi descurca. Daca imi place ceea ce fac, invat usor happy

multumesc pentru raspuns

| KimYume explică:

Scuzati-mi exprimarea dar am atatea intrebari de pus incat nu stiu cu care sa incep si sunt putin ametita big grin

| AlinaPristavu19 a răspuns:

Ar tebui sa lucrezi la :logica, psihologie, cultura civica si romana foarte multa apoi limbile

| KimYume explică (pentru AlinaPristavu19):

Multumesc pentru raspuns