| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ce ati alege intre a merge in Anglia la facultate (tu stiind doar putina engleza) pentru banii sau a sta in Romania sa ti faci o facultate calumea dar sa nu poti face bani in timpul facultatii…

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ai putea sa faci o facultate și să și lucrezi in Anglia fara sa știi limba?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si cîti bani faci in Anglia? Crezi ca acolo e bine? Stai aici macar ai casă unde sa stai, acolo unde stai? In chirie? cu ce bani?

| johnnny123 a răspuns:

Păi crezi că poți să faci o facultate în Anglia fără să stăpânești limba engleză și să mai câștigi și bani în timpul ăsta?

| StoicAnalysis a răspuns:

Probabil vezi in comentarii tipurile de oameni. Cei la modul safe ( stai acasa ca e mai sigur) si cei care risca sa ia potul mai mare ( pleaca in Anglia ca e sansa ta). Singurul meu sfat pentru tine e sa ii asculti pe toti si dupa ce ai adunat informatii pro si contra, sa decizi tu daca merita sau nu sa pleci din tara. Daca esti descurcaret din fire, independent si crezi ca nu o sa ai probleme in a face facultatea in Anglia ( necesita nivel cel putin mediu de engleza), atunci spor, bafta! Dar trebuie sa iei in calcul chiria, utilitati, nevoi ( mancare, detergenti, etc.), divertisment ( plimbari prin parc, iesiri in oras, shopping, etc.), distanta dintre casa si facultate, etc. Toate astea necesita timp si bani. Daca pui la socoteala si locul de munca... o sa trebuiasca sa tai din divertisment. Daca tai din divertisment, trebuie sa o duci bine psihic incat sa nu cedezi si cu munca, si cu invatatul.
In tara daca stai o sa fie cam la fel, doar ca tu deja iti cunosti limba si o sa inveti mai usor, locurile de munca poti sa-ti faci rost usor de ele prin apropiere, daca faci prima facultate, in Romania, ti-o plateste statul integral, de divertisment o sa ai parte mai mereu, pentru ca stii ce sa faci aici.
Singurul motiv pentru care merita sa te duci in alta tara sa faci facultatea, e atunci cand vrei sa te muti definitiv din tara cu munca si cu tot. Poti sa faci si facultatea in afara si sa te intorci, dar nu merita banii ( foarte multi pe care trebuie sa-i dai inapoi la facultatea din Anglia) si sa vii sa lucrezi in tara pe 3000-4000 de lei net...

| haileewatson a răspuns:

Cum adica sa mergi la facultate in Anglia pentru bani? Tu crezi ca vei avea timp sa muncesti full time sau ca te vei imbogati? Vei munci la fel de mult ca si cand ai fi la o facultate in Romania: adica part time. Daca nu iti iei examenele sau lipsesti te exmatriculeaza!

| haileewatson a răspuns:

Cum crezi ca vei face facultate in UK fara sa vorbesti engleza? laughing))

| goguPatent a răspuns:

Și cum propui sa faci fata facultății fara sa știi limba?

| Smmo a răspuns:

Nu poti invata bine intr-o limba straina, chiar daca o stii binisor si daca sunt profesorii indulgenti. Nu e ca pe romaneste, este mai obositor, nu ai timp sa cauti cuvintele pe care nu le stii si scapi sensul frazei. Vei avea cum ar veni un handicap din start, chiar daca ai bunavointa si te intereseaza. Apoi va trebui sa sustii examenele in engleza, sa iti scrii lucrarea de licenta in engleza, sa o sustii...
De bani nu stiu cum vei face rost acolo cat sa iti platesti toate cele, daca prinzi vreo bursa cred ca nu este suficient. Ai putea sa incerci dupa facultate un masterat, daca ti se ofera ocazia, cel putin ai bazele de aici. Intre timp te mai pregatesti si cu limbile straine.

| daniela1107 a răspuns:

Daca tu crezi că o să te descurci in Anglia, și cu învățatul și cu lucratul eu te sfătuiesc să pleci. Engleza o sa o înveți foarte repede, nu rata șansă asta, și dacă nu te acomodezi într-un an vii în țară. Dacă rămâi în țară o sa te întrebi mereu dacă ai făcut alegerea corecta și o să stai in dubii. Bafta, și orice ai alege ție să îți fie bine!