| mariam01 a întrebat:

Ce părere aveți despre specializarea Nutriție și Dietetica din cadrul UMF Cluj?
Cum este meseria aceasta în România, ai șanse sa te dezvolți?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai șanse mari. Este mai ușor și economic să previi bolile, așa că se va trece la medicina preventivă. la profilaxie, iar în cadrul ei, un rol mare îl va avea nutriția. Dar ca la întrebarea ta cu medicina veterinară, te întreb, îți place ideea să îi ajuti pe oameni să fie sănătoși, sau vrei salar mare și sigur?
De ce crezi că această facultate scoate zeci de specialiști în fiecare an? Ce fac ei? Caută pe unul și discută cu el, vezi ce face, cum se descurcă, cum muncește. Iar ți-e frică că nu vei găsi loc de muncă după?

| Yurisa a răspuns:

Consider ca populatia lumii sufera de supraponderabilitate, iar stilul haotic de viata ne afecteaza dieta, fizicul si sanatatea. Romania nu sta nici ea prea bine la capitolul dieta deci cred ca e nevoie de specialisti in domeniu happy

| Ralena a răspuns:

Din fericire, pe masura ce o parte tot mai mare a lumii devine obeza sau cu boli cronice pe sindrom metabolic (diabet, inima, rinichi, pancreas, ficat, toate sunt pe alimentar), pe masura ce studiile ultimilor 30 de ani dovedesc tot mai mult legatura intre alimentatie si sanatate sau lipsa ei, o alta parte a lumii se indreapta tot mai mult spre descoperirea uni stil de viata sanatos, unei alimentatii profilactice.
Prin urmare, in loc sa mai tina diete dupa ureche, cei care vor sa slabeasca vor apela la nutritionisti, si deja o fac. De asemenea se constientizeaza cat de mult conteaza calitatea vietii in a doua jumatate a ei si cat de mult poate fi aceasta imbunatatita, iar oamenii sunt din ce in ce mai avizi de informatie. Este mult mai usor sa ai de la cine sa o iei, decat sa te apuci sa studiezi singur.
Din proprie experienta, ne-a luat 7 ani de studii si cursuri ca sa intelegem cat de cat ce ar trebui sa contina alimentatia noastra, astfel incat sansele de imbolnavire sa scada exponential. Cu siguranta nu ne lua la fel de mult timp daca puteam apela la cineva care deja facuse asta.
Am incercat partial, dar din pacate cunostintele medicilor si tehnicienilor nutritionisti in ce priveste alimentatie erau si cred ca inca mai sut la nivelul la care am ajuns dupa primele 3-4 luni de studiu, asa ca am preferat sa mergem pe cont propriu mai departe.
Prin urmare, mult succes, daca vei face bine meseria, daca vei studia mereu si tot mai mult, sigur il vei avea.