| lostsoul1712 a întrebat:

De ceva timp ma tot gandesc continuu la viitorul meu, la ce profesie as putea alege.Duc o lupta cu mine insami.Incerc de ceva timp sa imi dau seama ce vreau de la viata,ce imi place, dar nu imi iese prea bine.As vrea,daca puteti,sa imi dati cateva informatii mai precise despre Academia Fortelor Terestre din Sibiu,adica detalii ce nu le gasesc pe internet. Poate chiar din experienta voastra, daca sunteti sau ati fost studenti acolo.Cateva impresii,ce beneficii poate avea academia asupra mea? ce dezavantaje? Tin sa mentionez ca sunt fata si as vrea sa stiu care sunt probele fizice pe care trebuie sa le trec, ce trebuie sa fac. Dupa terminarea studiilor am un loc de munca asigurat si imi vor permite sa muncesc undeva aproape de casa sau ma vor repartiza ei unde vor? Daca ati putea sa imi raspundeti la intrebari v-as fi recunoscatoare.

1 răspuns:
| laSoledad a răspuns:

Raspunsurile la intrebarile tale se afla in link-urile utile de pe site-ul facultatii: http://www.armyacademy.ro/admitere_licenta.php

Alte detalii/pareri:
https://www.tpu.ro/......i-sa-stiu/

http://www.roarmy.ro/......-terestre/

http://m.mediafax.ro/......o-12957248

Academia fortelor terestre implica mare rigoare, curaj si determinare si trebuie sa tii cont ca daca ar fi un prim aspect la care sunt obligati studentii sa renunte este comoditatea. Odata intrat acolo, trebuie sa inveti sa-ti cizelezi fiinta, punand principiile domeniului, responsabilitatea si luciditatea pe primul loc. Expresii precum / "sa muncesc undeva aproape de casa" ar trebui eliminate din gandirea ta. Acolo este nevoie de tineri puternici la fel de mult mental pe cat fizic si determinati. Poti incerca sa devii mai constienta despre dilema daca acest domeniu este favorabil viitorului tau doar documentandu-te tot mai aprofundat. Tot astfel, gandeste-te bine, odata ce ai aflat informatiile necesare, tinand cont ca alegerea facuta iti va influenta toata viata. Iti recomand, de altfel, sa nu ignori nici celelalte facultati din Sibiu, fiindca unele chiar merita, iar dupa terminarea lor, in Sibiu sunt mari sanse de gasit un loc de munca, el aflandu-se printre primele locuri la nivel national in inovatia si diversitatea locurilor de munca si a firmelor private. Cele mai bine cotate facultati din cadrul Universitatii "Lucian Blaga" Sibiu sunt cea de Litere, Medicina, Inginerie, Economie, Stiinte Socio-Umane si Teologie. La toate acestea mai este timp limitat de inscriere in perioada de vara 2017, dar cu implicare si motivatie, nu cred ca vei avea probleme. Succes!

http://www.ulbsibiu.ro/ro/facultati/