| esteffy a întrebat:

Ma poate ajute si pe mine cineva cu niste detalii despre Academia Fortelor Terestre Sibiu, as dori sa stiu, inaltimea minima, greutatea maxima si despre aceasta in general. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| stefantiby a răspuns:

Uite aici siteul gasesti acolo tot ce trebuie sa stii. http://www.armyacademy.ro/admitere.html
Ai pentru inceput o fisa medicala cu mai multe examene de facut jumatate de fisa o faci la policlinica si se plateste cealalta la spitalul militar si e gratuita. Daca iti dau acordul te trimit la o anumita data la liceul militar cel mai apropiat de tine (sunt 3 in toata tara) iar acolo vei avea de sustinut proba psihologica si cea sportiva. Daca treci de ele te vor programa pentru sfarsitul lunii iulie la Sibiu unde vei sustine probele scrise. Ai in functie de profil de dat in primul rand la engleza care e eliminatorie iti trebuie minim nota 6, daca treci si de asta dai mai departe fie la romana-psihologie fie la matematica-psihologie in functie de profil. Daca treci cam asta e te vor tine vreo saptamana acolo sa-ti ia masurile pentru haine etc. Cam asta e in mare. Subiectele din ceilalti ani le gasesti pe site.
http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/forum/forumdisplay.php?fid=26 intra si aici este un forum tot despre asta. Bafta!

7 răspunsuri:
| stefantiby a răspuns:

Salut!
Eu vreau sa dau la AFT la anul. Nu exista inaltime minima si nici greutate maxima. Atata timp cat doctorul iti spune ca esti in regula si poti sustine probele sportive esti ok. Eu am dat anul trecut dar am picat la sport, nu m-am pregatit destul. Daca mai vrei alte detalii te ajut cu mare placere.

| esteffy explică (pentru stefantiby):

Salut! Da, as dori mai multe detalii, cum ar fi :ce trebuie sa faci, ce trebuie sa stii, cum se poarta cu tine, etc.; Tot ce imi poti spune imi poate fi de folos! Multumesc! :*

| esteffy explică (pentru stefantiby):

Multumesc pentru aceste informatii! Dar as dori sa te mai intreb ceva : sunt drastici? in ce consta probele sportive? ai sanse daca nu ai absolvit liceul militar? ai sansa daca esti fata? daca nu s-au ocupat locurile te poate lasa pe afara?! Sper ca nu te-am deranjat! Multumesc anticipat!

| stefantiby a răspuns (pentru esteffy):

Buna din nou! Cum sa-ti spun, eu cand am dat proba anul acesta nu au fost drastici, insa au fost probele in sine foarte grele. In grupul in care am fost a fost un singur baiat de la liceul militar si acela a picat. Restul in afara de cativa toti au luat probele sportive, desi nu erau de la liceul militar. Trebuie insa ca daca treci de probele sportive si ajungi la scris sa inveti pentru ca desi dupa parerea mea nu sunt asa de grele subiectele ca la Academia de Politie este totusi o concurenta maricica chiar si la fete. Acolo te incurci de cei de la militar caci ei invata foarte bine, ca na altceva n-au de facut toata ziua. Deci da ai sanse mari zic eu chiar si daca nu esti de la liceul militar trebuie doar sa tratezi totul cu seriozitate.
Nu conteaza daca esti fata eu am auzit ca multe fac fata mai bine decat baietii.

PS Daca mai vrei detalii iti las id ul meu pe privat.

| stefantiby a răspuns (pentru esteffy):

ID ul meu e acelasi ca si nicknameul meu de pe acest forum: stefantiby. Vad ca nu ma lsa forumul sa trimit PM

| stefantiby a răspuns (pentru esteffy):

Uite aici siteul gasesti acolo tot ce trebuie sa stii. http://www.armyacademy.ro/admitere.html
Ai pentru inceput o fisa medicala cu mai multe examene de facut jumatate de fisa o faci la policlinica si se plateste cealalta la spitalul militar si e gratuita. Daca iti dau acordul te trimit la o anumita data la liceul militar cel mai apropiat de tine (sunt 3 in toata tara) iar acolo vei avea de sustinut proba psihologica si cea sportiva. Daca treci de ele te vor programa pentru sfarsitul lunii iulie la Sibiu unde vei sustine probele scrise. Ai in functie de profil de dat in primul rand la engleza care e eliminatorie iti trebuie minim nota 6, daca treci si de asta dai mai departe fie la romana-psihologie fie la matematica-psihologie in functie de profil. Daca treci cam asta e te vor tine vreo saptamana acolo sa-ti ia masurile pentru haine etc. Cam asta e in mare. Subiectele din ceilalti ani le gasesti pe site.
http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/forum/forumdisplay.php?fid=26 intra si aici este un forum tot despre asta. Bafta!

| 3lnyn02 a răspuns:

Sall.mam incris si eu la AFT si am o nelamurire, sunt din Braila am facut analize si aici si la Galati si vreau sa stiu daca mai fac un set de analize si dupa ce intru la academie?! Ms

| esteffy explică (pentru 3lnyn02):

Buna.daca reusesti sa intri la Academie, inseamna ca esti apt din toate punctele de vedere(psihic, medical si ai luat si probele sportive ). E posibil sa te trimita ei la policlinica lor pentru a relua analizele, sper ca te-am ajutat!