| daiana15 a întrebat:

happy
Eu am intrat la liceu cu profilul filologie.
Dintotdeauna mi-am dorit sa urmez facultatea de medicina, dar de data aceasta nu stiu daca o sa mai pot deoarece eu din clasa a 11 a nu o sa mai fac matematica, iar mie la medicina mi-ar trebui foarte multa matematica, chimie si biologie.
De la acest profil nu vreau nici gand sa ies profesoara, traducator.confused nee. si nici psiholoaga nu as vrea, iar daca fac dreptul mi-ar tb piile. oh go on
As putea din primele doua saptamani (parca) sa ma mut la stiinte ale naturii in acelasi liceu...adica asa am auzit ca s-ar putea.
Din ce se da la stiinte ale naturii tezele si bacul?
Din ce se da la filologie bacul ca tezele stiu ca din romana, geografie si istorie.
>Funda!big grin<
Multumesc anticipat :*

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Incearca sa te transferi la profilul stiinte ale naturii--- iti va fi de real folos ca studenta la medicina.

| AdelinaC a răspuns:

Nu conteaza deloc profilul liceulului.Sunt atatia de la stiintele naturii care sunt bata la chimie si la bio!
Daca vrei neaparat sa te transferi, vorbeste cu directorul scolii care te va indruma ce sa faci, apoi cred ca vei da niste diferente.
Cine ti-a zis ca la medicina iti trebuie mate? Admiterea se da doar din bio de a11-a(obligatoriu) +chimie sau fizica(la alegere), asta daca esti din Bucuresti ca in alte orase(nu stiu exact care) se da doar la bio de a11-a si se face media cu bacul.Matematica este bine sa o stii pentru ca iti dezvolta gandirea logica, insa pentru admitere nu te ajuta cu nimic.
Materia de admitere se poate invata si de una singura sau cu meditatii.La bio nu ai nevoie pentru ca e de tocit si de vizualizat pe atlas, iar la chimie te-ar ajuta cu ceva meditatiile ca sa ti se explice problemele alea.

| Eduard a răspuns:

Salut!

Trebuie 'discutat' directorul scolii despre un transfer... Cat sa zicem 300 de euro? hmm nu stiu happy.

Depinde de scoala, insa da transferurile sunt legale si se practica. Liceul e foarte important pentru unii in ceea ce priveste cariera viitoare, iar pentru altii nu conteaza deloc.

Multa bafta si distractie in liceuwinking.

| ioana_5848 a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta. dar nu voi renunta la filologie. la admitere la medicina ai nevoie de biologia din a9a pe care o faci si la filo si de anatomia de a11a. eu o sa raman la filo si o sa dau la medicina la tg mures unde este numai biologie. e nevoie de multa munca pentru ca trebuie sa inveti singura anatomia de a11a dar nimic nu e imposibil. multe fete de la filo au intrat la medicina anul asta.

| CBR600F a răspuns:

Pe langa mate, romana, limbi straine si la ce se mai da bacul...la stiintele naturii mai ai de ales inca o materie dintre: chimie, fizica sau biologie tongue una dintre elewinking