| Ady100 a întrebat:

Am o intrebare foarte serioasa, pe care as vrea sa (daca doriti sa raspundeti) sa o tratati cat puteti de serios. O sa fie ceva de scris, deci daca nu aveti rabdare, nu cititi.
Asa, sa vad cum sa incep...

Sunt elev in clasa a XI-a la profilul Stiintele Naturii (Bio-Chimie), in cea mai buna clasa din oras (am intrat cu media 9.60 in a 9-a). Am venit la profilul acesta, nu pentru ca indrageam foarte tare materiile respective, dar m-am ferit de matematica foarte multa (mate-info), iar la profilele umaniste nu se prea face scoala, pentru ca sunt elevii slabi. Aici, am ca diriginta o profesoara foarte buna de Biologie care pregateste elevi pentru a fi studenti in oricare Facultate de Medicina din tara.
Problema este urmatoarea, nu stiu la ce facultate sa merg mai departe, iar diriginta pune presiune pe noi sa ne alegem cat mai repede centrul si domeniul dorit, pentru a incepe pregatirea de admitere la facultate (de BAC nici nu se pune problema)...
In clasa a 9a, si a10a, am fost olimpic la nationala la geografie, si am aplicat chiar si pentru faza internationala, fara succes deocamdata. Eu excelez la geografie de cand ma stiu, iubesc istoria in general, si sunt foarte bun la limbi straine (in special engleza si germana).
La biologie totusi, nu am fost niciodata un elev care sa se evidentieze de restul. Nu urasc materia, dar nici nu pot zice ca ma apuc cu drag sa invat la biologie pentru o lucrare, la fel cum o fac la geografie, engleza, istorie, romana, etc.
Parintii mei doresc foarte tare sa urmez mai departe medicina, pentru ca ei spun ca e o meserie onorabila, banoasa, si respectata, si ei nu vor ca eu sa fiu un cetatean de,,mana a doua,, absolvind o facultate,, mediocra,, ca geografia, istoria, etc. care nu sunt bine platite (acesta fiind factorul principal, banii).
Eu sunt materialist de fel, si as prefera medicina in defavoarea altor facultati cu privire la banii facuti dupa absolvire. Dar, nu stiu daca as putea sa ma tin de facultate de medicina, pentru ca simt ca mi-e greu la biologie inca din liceu. Ma tem ca daca ma apuc de ea, nu reusesc sa o termin, si abandonez in anul 2 spre exemplu.
Nu imi place sa tocesc ceva pe de rost, sunt genul care invata ceva logic, si judeca, si nu stiu sigur daca un tip ca mine ar putea sa tina pasul cu ce se preda la facultatea de medicina, daca trebuie tocit mult, spre exemplu. Nu am reusit niciodata sa tocesc lectii, si nu cred ca se va schimba asta vreodata.
Doresc sa aflu de la voi pareri sincere si serioase, ce sa fac mai departe? Sa incep sa iau meditatii de la diriginta mea (asta ajutandu-ma enorm sa intru la medicina) si implicit sa incerc sa dau la medicina, sau stiti o varianta mai,, draga,, mie sa zicem, care sa fie si aducatoare de bani? Sau daca aveti un sfat total diferit, mi-ar face placere sa il aud.
Multumesc anticipat, si o sa dau funda raspunsului care e cel mai rezonabil si satisfacator. happy

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu te du la medicina. Fa ce-ti place. Mai bine bani mai putini, dar sa faci ce-ti place.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca zici ca esti asa materialist de ce alegi medicina?

inseamna 6 ani de facultate neplatiti (in care se toceste) + macar 4 de rezidentiat unde esti platit cu minimul pe economie si dupa 10 ani de invatat castigi un salariu mediu pe ecomonie (undeva pana in 2000 ron). Poate pe la 50 ani sa faci bani din medicina in Romania

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa faci ceea ce iti place. Nu vei putea excela niciodata intr-o meserie pe care nu o faci cu placere. Vei ajunge un medic mediocru cu un salariu decent. Asa se intampla cu orice individ care nu este pasionat de ceea ce face. Ajunge mediocru in practica lui. Nu trage atatia ani de studiu pentru un titlu.
Poti avea succes in orice faci daca esti pasionat, ambitios, profiti de oportunitati si stii sa iti faci relatii. Daca iti place geografia, da la turism sau la facultatea de geografie. Exploreaza-ti optiunile in zona asta. In final, vei gasi ceea ce iti place. In cel mai rau caz vei ajunge profesor universitar, daca ramai asa pasionat de ea. laughing Iar dupa parerea mea, profesorii universitari nu au chiar salarii mici si nici nu este o meserie de mana a doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu megi acolo unde iti place, ori vei renunta, ori te vei trezi pe la 30 de ani plictisit si nesatisfacut de meseria pe care o ai.Si la medicina in Romania o sa ajungi sa faci bani mai multi pe la 40 de ani. Mie mi se pare ca la cat de mult trebuie sa inveti la medicina si mai ales, cati ani din viata pierd cei de acolo, nu primesc salariu nici pe sfert cat ar merita.

| Sfetnicul a răspuns:

Dacă nu-ți place, nu ai nicio șansă cu medicina. Și apropo de Geografie, urmărește și: http://goo.gl/fS4U5a

| Dumitrescu_Marius_1995 a răspuns:

Salut,Ady!
Cred ca totusi, cea mai buna decizie e sa iei meditatii de la diriginta si sa incerci sa dai la medicina.
In aces fel iti multumesti si parintii.
Degeaba dai la limbi straine, nu te prea ajuta si nici nu sunt locuri de munca banoase in acest domeniu.
Sfatul meu e sa dai la medicina.
Multa bafta si toate cele bune!

| tudy2003 a răspuns:

Andy, știu că e prea târziu răspunsul meu. Dacă ție îți place geografia, istoria, engleza etc. zic să mergi la o facultate legată de aceste materii. Poate că părinții tăi se vor supăra, dar totuși ar trebui să înțeleagă. Dar dacă consideri că ești mai pregătit pentru. medicină, zic să iei meditații cu diriga ta. Dacă nu, ai alte opțiuni pe lângă medicină. Dacă îți place geografia, poți să te faci profesor de geografie sau ceva de genu. Tu trebuie să faci ce îți place, nu ce spun alții. Sper să vezi mesajul meu și dacă îl vezi, vreau să îl citești să asculți și părerea mea. Sper că te-am ajutat!