| anonim_4396 a întrebat:

Buna oameni frumosi de pe TPU!
Am ajuns si eu in acea etapa a vietii in care simt ca hotararea pe care trebuie sa o iau imi va decide tot viitorul, cel putin in acest plan happy
Sunt clasa a XII-a si in curand va trebui sa merg la facultate si uite aici intervine vesnica problema: Ce facultate?
Sincer nu prea am multe optiuni cand vine vorba de a alege, spun asta pentru ca sunt la Stiinte sociale (stiti voi: fara mate/chimie/fizica/biologie). Avand in vedere faptul ca geografia mi se pare cea mai usoara (olimpica, daca e bine de mentionat) ma gandeam ca ar fi ok si Facultatea de Geografie, undeva in viitor ramura pentru inginer topograf. Dar care sunt sansele de angajare, asta e intrebarea, corect? O a 2-a optiune ar fi facultatea de Jurnalism, asta pentru ca m-ar atrage.

Pentru a lua o decizie buna, va astept cu sfaturi care sa ma indrume la un viitor mai bun, aducandu-mi argumente pro sau contra fiecareia.
Bineinteles va astept si cu alte propuneri!
Va multumesc!

P.S. Facultatea o voi face la Suceava din motive personale! happy

Răspuns Câştigător
| Cristi112 a răspuns:

Bineinteles ca tot un frumos iti v-a raspunde la intrebare whistling laughing). Nu stiu ce sa zic, sunt baiat si sunt si eu a12-a eu mi-am ales viitorul tocmai de acum 3 ani de cand am inceput sa ma axez pe un viitor de politist in fortele speciale, vreau sa iti spun cu parere de rau ca in ziua de astazi cu facultatile pe care le avem noi nu ajungem decat sa lucram la Mall, Carrefour sau sa vindem bilete in autobuze, peste tot se intra cu spaga sau daca ai relatii (si in cele mai rare cazuri daca esti super mega tocilar si nu poate nimeni sa-ti cumpere locul daca intelegi ce zic), eu daca as fi fost fata probabil as fi ales Facultatea de Finante, Banci si Contabilitate, acum ramane la decizia ta, mult succes Noua!

| LoseYourMind a răspuns (pentru Cristi112):

Ooo smug interesant raspunsul tau si voi tine cont de el, doar ca eu nu fac mate de 4 ani, nu am mai facut o singura ora sad si presupun ca de asta imi va veni destul de greu.
Trebuie sa recunosc ca din pacate AI DREPTATE!

| Cristi112 a răspuns (pentru LoseYourMind):

Paii atunci eu as fi mers la Drept, sa fiu avocata, bineinteles daca eram fata laughing..da..pana atunci mai este mult, bacu vine, noi nu am citit decat o carte in 9-12 si deh...ce sa-i faci, stii vorba aia sesiunea trece studentii raman laughing

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
Daca te pot ajuta astfel iti pot da doua lincuri care presupun ca te vor ajuta (facultatile nu sunt din Suceava dar presupun ca sunt la fel specializarile)
1.https://www.youtube.com/watch?v=FarnGQhB0Ws
2.https://www.youtube.com/......tps?/watch
Iti doresc mult succes in orice facultate ai alege.
O zi buna.

| LoseYourMind a răspuns (pentru anonim_4396):

M-au ajutat, si iti multumesc pentru ca ti-ai facut timp pentru a raspunde la intrebarea mea! happy