| Alexandru3131 a întrebat:

Buna seara.
Am 31 de ani si recent am obtinut si categoria D. Detin si celelalte categorii, precum B (de 8 ani) si C si CE (de 1 an). Am profesat ca si sofer pe camion pe comunitate, timp de cateva luni si putin pe tara ca si experiența.
As avea nevoie de un sfat din partea voastra pentru ca un sfat e mereu binevenit.
Ce sa fac in continuare, sa ma angajez pe microbuz sau pe autobuz? Care ar fi avantajele si dezavantajele fiecarei alegeri? Local, pe tara, tur-retur, in alta tara?
Va mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e tocmai domeniul meu pentru a sfătui, dar aș simți nevoia să o fac totuși deoarece știu ce înseamnă să nu știi ce job/carieră/profesie să alegi.

Bănuiesc că pe microbuz, ar fi ca un șofer să mergi gen dintr-un oraș în altul, ar fi ok, deoarece ai avea curse pe zi, și poate seara poți fi acasă la familia ta. Ar fi poate într-un oraș în apropiere de orașul tău, cunoști traseul bine și vei face mereu același lucru, deci nu te vei stresa prea tare. Asta o văd dacă ai fi un om mai rutinier și nu-ți plac prea mult provocările sau necunoscutul și poate și dacă ești familist (probabil toată lumea este cumva, nu mă înțelege greșit), dar dacă te simți super atașat de casă și familie, e ok, jobul de șofer pe un microbuz local, seara vei fi acasă la familia ta.

Dacă ești opusul, poți alege un job de șofer pe distanțe mai lungi. Sau chiar în afară. Ca și dezavantaje, mai ales la cursele în afară le văd, faptul că nu vei avea o perioadă timp să mănânci, să te odihnești corespunzător sau să ai grijă bine de igiena ta personală. Aș fi mai pus și siguranța, dar bărbații nu au așa multe probleme pe direcția asta. Iar dacă sunt curse în afară, deci le vei desfășura pe o durată mai mare de timp, va trebui să fii dispus să conduci și noaptea.

Ca și salarii sau alte beneficii sincer, nu aș știi ce să-ți spun pentru că habar nu am cât câștigă șoferii. Doar ca și o presupunere aș zice că poate șoferii care au curse internaționale ar câștiga ceva mai bine decât cei care fac curse naționale sau locale. Dar e doar o presupunere, nu spun că e și așa.

Cam atât pot sfătui aici, sperăm că vei face alegerea cea mai bună și benefică pentru tine.