| Iana2205 a întrebat:

Sunt clasa a 9 a pe profil de filologie (intesiv-engleza), m.am gandit de acum la facutati si cariera si as avea 3 opțiuni si anume kinetoterapie, marina militara si insotitor de zbor. Primele doua au si facultatea pe acea specializare si la insotitor de zbor am inteles ca trebuie o scoala. Cel mai mult ultima m.ar atrage dar vreau totusi si o facultate (dintre cele doua) deoarece nu se stie niciodata. Intrebarea mea este daca as reusi sa fac o facultate in timp ce lucrez ca stewardesa si in ce consta cele doua facultăți mentionate mai sus, cum se intra (probe, cerinte) si daca s.ar potrivi avand in vedere profilul meu (si poate si cateva informatii despre salariu si job uri propriu zise). Mai mentionez ca am 1.73 dar nu o conditie fizica foarte buna si nici o greutate ca in carte.

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Intre kinetoterapie si marina militara e o diferenta uriasa. Atat ca materii de studiu cat si de efort fizic. Oare tu stii ce inseamna fiecare?
Daca lucrezi ca insotitoare de zbor, nu poti face o facultate la zi. Esti mereu plecata. Iar marina militara in special, inseamna incartiruire, plecare pe mare, pe scurt, militarie.

| ziftode a răspuns:

Ma indoiesc profund ca poti sa faci o facultate la zi si sa fii stewardesa in acelasi timp, pur si simplu s-ar putea sa pleci si sa te intorci chiar dupa cateva zile

insa nu lucrez in domeniu, e doar o idee (evidenta)

| christine99 a răspuns:

Daca nu ai o forma fizica buna, de ce te-ai duce in marina militara chiar nu inteleg...

| Iana2205 explică (pentru christine99):

Asta se intampla acum pentru ca nu am lucrat la acest capitol. Dar mai tarziu?

| NeedHelp1 a răspuns:

Dacă prin marină militară te referi la forțele navale sa știi ca îți trebuie matematică și fizica