| Andreea_4752 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si vreau sa dau pe profilul mate-info.Ce informatii imi puteti da legat de informatica? Se incepe de la zero sau trebuie sa ai anumite cunostiinte?
Daca sunteti sau ati fost la acest profil, vi se pare greu?
Astept orice mica informatie.Pentru mine este foarte important!

Răspuns Câştigător
| PlayFreestyleFun a răspuns:

Dar sa stii ca la mate-info e cel mai greu, cu toate ca faci mai mults mate si info sa stii ca nici celelalte nu sunt neglijate si faci din toate chiar foarte mult. Eu am un var la stintele naturii si pot sa zic ca noi la mate-info facem mai multa chimie si fizica. Facem si romana, eng, fran mult. Deci pot spune ca, cu toate ca se numeste mate-info, faci toate materiile. Mate-info e profilul din caie iesi cel mai pregatit. Eu te sfatuiesc sa dai cu toate ca e mai greu si doar nu spune nimeni ca trebuie sa ai numai 10 pentru ca aici nu se poate la unele trebuie doar sa treci si sa inv mai mult la cele care o sa se potriveasca cu facultatea la care o sa dai. happy

5 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

Se începe de la zero și doar te vei juca cu ea, dacă te duce puțin mintea și înțelegi fiecare lecție de la început. Totul e logic, până și limbajul de programare. Cred că Pascalul, care e foarte ușor, însă nu se mai folosește, și C/C++ sunt singurele care se predau în liceu.
Mie mi-a fost greu doar la început, până am prins cu ce se mănâncă informatica și cum trebuie să gândesc problemele.

| PlayFreestyleFun a răspuns:

Da, trebuie sa stii ceva informatica, eu sunt tot in a 9 si fac meditatii la informatica ca sa ma descurc cat de cat. Asa este cand nu faci in generala si este doar de dragul de a fi pe hartie si profi a lua niste bani

| PlayFreestyleFun a răspuns:

Daca mai vrei sa stii ceva intreaba-ma? Funda? happy

| Eduard_Stefan_1997 a răspuns:

Nu este greu..doar ca trebuie sa stapanesti foarte bine materia din 5-8..si sa fii atenta la ore.iar totul va fi super ok. puppy dog eyes Funda?

| alina657 a răspuns:

Trebuie sa stapanesti putin materia claselor 5-8..acum depinde de fiecare profesor, unii o iau de la 0, altii nu.
Daca inveti, nu este greu.