| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am intrat la liceu la profilul uman(stiinte sociale).as vrea sa urmez facultatea de psihologie din Buc peste 4 ani. ce spuneti? Ma va ajuta? Voi avea din ce trai?

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sa traiesti din psihologie? Da, poti, atata timp cat tii cont ca formarea dureaza facultatea plus master (5 ani), daca vrei sa lucrezi in psihologie manageriala, organizationala etc. Sau 7-8 ani daca vrei sa fii terapeut. Deci, ar fi bine ca in tot acest timp sa ai un job care sa iti permita sa traiesti (chirie+taxele facultatii). Altul decat in domeniul psihologiei. Bafta!

| inna a răspuns:

Si eu aceiasi dilema, eu sunt clasa a 12-a si la anul trebuie sa ma hotarasc asupra unei facultati, si oscilez intre psihologie si drept ( cu toate ca sunt la mate-info). E greu cand trebuie sa iei o decizie, mai ai timp 4 ani sa te gandesti.Eu in 4 ani de liceu in fiecare an ma gandeam sa dau la altceva laughing. Si acum am ajuns a 12-a si tot nu stiu sigur ce vreau.

Daca esti hotarat deja 100% eu zic sa mergi pe ce ti-ai propus, sa nu te mai razgandesti intre timp.Mult Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragul meu, au trecut vremurile in care traiai din profilul scolii, acum trebuie sa fii in stare sa faci orice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai pile sa-ti gasesti un servici bun ai sa ai sa si traiesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu as fi interesata de aceasta intrebare pentru ca sunt in aceeasi situatie aproape!