| SonnyFlameFan a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si vreau sa dau la liceu la profilul Stiinte Sociale! Dati-mi cateva idei, detalii despre ce anume se studiaza la acest profil si unde pot da la facultate daca urmez acest profil!

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Studiezi multă istorie, geografie, + ştiinţe socio-umane - logică(a 9-a), economie(a 10-a), sociologie(a 11-a) şi filosofie(a 12-a). Matematică faci până în clasa a 12-a, dar începând cu a 11-a vei trece pe cea mai simplă matematică posibilă (manual de dificultate M5, spre deosebire de mate-info care au M1 şi ştiinţe ale naturii care au M2). Fizică, latină, biologie, chimie nu vei mai face deloc începând cu clasa a 11-a.
E posibil să faci şi multe limbi străine. Eu aveam în programă engleză, franceză şi spaniolă.
E un profil frumos, în urma căruia te alegi cu o frumoasă cultură generală.
Facultatea nu ţi-o alegi în funcţie de profilul de la liceu; am avut mulţi colegi care au dat la medicină şi au făcut profil uman. Oricum, pe parcursul celor 4 ani de liceu e posibil să-ţi mai schimbi gusturile şi să realizezi ce îţi place şi ce ai vrea să faci în continuare.
Mult succes!

| SonnyFlameFan explică (pentru yellowalien):

Multumesc! Mi-a fost de ajutor!

2 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Faci multa istorie si geografie
nu prea ai multe oportunitati dupa ce termini