| AlexandruIulian69 a întrebat:

Buna, tocmai am terminat clasa a 8-a si vreau sa merg la liceul economic. Ce pot sa fac in continuare daca merg pe profilul economic sau pe turism si alimentatie? Este mult de invatat si din ce dau bacul?

Răspuns Câştigător
| Anon31241212 a răspuns:

Da la economie. Este un profil foarte bun. Acolo chiar inveti calumea contabilitate. Dai bac la romana, mate si geografie/info/fizica/chimie/bio (la alegere una din astea). La turism si alimentatie nu prea faci mare chestie. Multa teorie care nu prea iti foloseste.
Mergi la economic! Dupa ce faci profilul asta chiar o sa stii bine notiuni economice si o sa ti vina super usor la facultate. O sa ai un atuu fata de cei care nu au facut contabilitate in liceu.

2 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Am terminat un liceu economic.
- bacul se dă din: română, matematică şi după trebuie să-ți alegi dintre geografie şi psihologie ( cred că şi istorie ) Recomand să alegi geografia, bacul la geografie se dă doar din materia de clasa a 12 a.

E mult de învățat? Depinde de profesori.
Matematica e de tip M2
Adică nivel de dificultate mediu.
-M1 : matematica cea mai grea ( la profil mate-info, devii programator, sau în domeniul IT, doar dacă faci şi o facultate )
- M2 : nivel mediu ( asta o să faci tu )
- M3 : matematica uşoară ( la licee cu profil agricol, mecanică, dar aşa cred )

| gabriel87000 a răspuns:

Fa ce te indruma inima nu ce zic alti ca toate 3 sunt cautate la ora actuala. problema e ca tu trebuie sa-ti alegi viitorul ma refer meseria