| lovefan a întrebat:

TPU! Am o intrebare: In curand voi da la liceu si as dori sa aleg filologia, insa una din optiunile mele pentru facultate este Dreptul.Am inteles ca cea mai buna clasa pentru Drept sunt stiintele sociale, insa nu prea as dori sa intru aici. Voi avea probleme daca voi urma filologia si voi da la Drept? Imi va fi mai greu? Multumesc!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Filologia este o buna optiune pentru a urma dreptul.Ai avantajul ca faci si limba latina care iti va ordona gandirea si te va familiariza cu unele principii ale dreptului surprinse sintetic in maxime de circulatie universala.Ai auzit de "Audiatur et altera pars."? Inseamna "Sa fie ascultata si cealalta parte"-un principiu dupa care se ghideaza orice judecator.In plus, la filologie te poti alege cu multa cultura generala, daca esti si tu interesata si silitoare.

3 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Nu exista "cea mai buna clasa pentru Drept". Poti urma aceasta facultate, indiferent de profil. Insa, din punctul de vedere al materiilor care odata studiate, iti vor folosi la facultate, filologia e cea mai potrivita.

| FastAndFurious a răspuns:

Admiterea la facultatea de drept se face in multe centre universitare printr-un examen la limba romana. So, vei fi chiar avantajat de profilul filologie la admitere, dar si pe parcurs ( multe ore de romana, limbi straine, istorie ) ca si la probele de bac ( sunt numai discipline umaniste ).

| Lovelyangel17 a răspuns:

Alege filologia fiindca de acolo clar te indrepti spre drept