| xPinkey a întrebat:

Am o problema. Sunt in clasa a 10 si deja ma gandesc la ce vreau sa fac dupa liceu. Stiu, poate pare ciudat dar vreau sa dau la medicina si sunt pe clasa de filologie. O sa imi fie foarte greu la biologie si chimie. Dar e singurul lucru care imi place.

Ideea e ca nu prea stiu ce sa invat. La biologie am inteles ca am de invatat corpul uman si asa, dar nu cred ca se rezuma la atat.

Voiam sa va intreb atunci cand se da testul de admitere se da pe calculator sau scris?
Si cineva pe aici care are idee cam ce as putea invata mai exact? Lectii ceva. E chiar atat de greu sa intri?

3 răspunsuri:
| cat a răspuns:

O sa-ti fie mai greu. In Bucuresti sunt teste grile la biologie si la alegere chimie sau fizica.
Mediile sunt mari si concurenta la fel.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vrei să mergi la Medicină, este PREFERABIL să faci un liceu cu specializarea de Ştiinţe ale Naturii!

Vezi detalii despre admiterea la U.M.F. Carol Davila Bucureşti, inclusiv Tematica & Manuale la linkul oficial :
http://www.umf.ro/index.php/viitori-studenti

http://www.umf.ro/......6/medicina

Toate cele bune!

| vampyremisa a răspuns:

Nu, nu e foarte greu sa intri. Este greu sa iti stapanesti emotiile, asta da. Nu este foarte greu. Eu cred ca poti intra la medicina daca vrei. Este un manual de bio, de la Corint, rosu, de Cristescu si Niculescu. Acela trebuie stiut perfect. (dar nu tocit!) La chimie, poti sa iti iei cuprinzatoarea culegere de la Crepuscul de teste si teorie, care e cam 40 de lei. Nu te gandi doar la Buc. Sunt multe facultati de medicina in Romania, la fel de bune sau chiar mai bune ca Davila. Cluj, Bucuresti, Timisoara, Iasi (nu Constanta). Investigheaza-le pe toate. Cauta ce se muleaza mai bine pe personalitatea ta. Buc. este tot timpul aglomerat, Cluj este calm. Daca nu iti place agitatia, nu da la Buc.
Daca ti se pare prea greu sa stai singur sa inveti, gaseste-ti meditatori cu preturi bune (50-70 de lei), care te vor ajuta in calatoria ta prin incitanta lume a medicinei. Gaseste teste de la facultatile acestea.Chiar daca dai sa zicem la Iasi, este bine sa faci ceva si de la altele, sa te acomodezi cu modelele de teste, dar concentreaza-te pe cea la care dai. Nu, testul nu e pe calculator, ci grila, la sediul facultatii.
Iti recomand sa dai la chimie, pentru ca o vei face in anul II (cel mai probabil, unii o fac in anul I), nu fizica, pentru ca biofizica se face doar un semestru... Pus, nu este fundamentala.
In acel anual de bio se incepe cu sist. nervos si cu motive intemeiate.
Daca mai ai intrebari, poti oricand sa ma contactezi.