| roxanaaaaaa_3049 a întrebat:

Am si eu cateva nelamuriri.As dori sa ma inscriu la facultatea de drept si as dori sa stiu:
1) ce materii imi trebuie pentru asta
2) exista profil de criminalistica? si ce imi trebuie pentru acest profil
3) ce medie trebuie sa am ca sa intru
4) trebuie sa fac academia de politie? daca da inainte sau dupa facultate?
Multumesc:* fundita

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Cam tarziu te-ai trezit pentru inscrierea la facultate. Din cate stiu eu, profilul Criminalistica se afla in cadrul Academiei de Politie si nu la Drept. La Academia de Politie se da admitere din sport, limba engleza, gramatica limbii romane si istoria Romaniei, iar din anul II iti alegi profilul pe care il doresti - in cazul tau, Criminalistica. Media din liceu si de la bac nu conteaza absolut deloc, iar admiterea din anul II la profilul ales se face pe baza mediei din anul I. La Criminalistica, se face pe baza de interviu care poate sa aiba diferite teme, in functie de profesorul examinator: cultura generala, o limba straina, informatica. Am auzit ca e foarte subiectiv si indiferent de cat ai fi de pregatita, ai sanse sa nu iei interviul.
Poti sa te mai informezi de pe site-ul academiei: http://www.academiadepolitie.ro/Facdepol/structura/criminalistica.html

2 răspunsuri:
| vasiledumitru a răspuns:

Criminalistica se face si la facultatea de Drept un semestru.
La ce facultate de drept din care oras vrei sa dai? Intra pe siteul acelei facultati la sectiunea admitere si vezi care is conditiile.
De exemplu la Univ. Babes-Bolyai din Cluj Napoca se intra pe baza mediei de la bac si liceu.

| Lutzy a răspuns:

Am doar 13 ani si ma straduiesc sa ajung criminalist.Alerg,si toate cele... dar Nu-mi permite Corpulcrying(Sunt Manios pe parintzy ca nu sunt si eu mai dezvoltat...Arat de clasa 2-3 si eu sunt a 7. Puteam sa fiu chiar a 8crying cei care ma mai pot ajuta ADD: crazy. abstract