| deny11397 a întrebat:

am si eu o intrebare daca imi poate raspunde cineva. Tatal meu are 50 d ani varsta si 31 d ani vechime in turnatorie, insa dupa anul 2001 nu stie daca mai beneficiaza de grupa I de munca de care beneficia inainte de 2001 pentru ca din cate am inteles s-au modificat vechile grupe de munca. stiti cumva care sunt noile criterii dupa care ar putea iesi la pensie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.263/2010 si anterior acesteia Legii nr.19/2000, de la 1 aprilie 2001 nu mai exista grupele de munca anterioare ci locuri de munca incadrate in conditii deosebite, speciale si alte conditii de munca. Conform Anexei nr.2, pct.24, activitatea din anumite turnatorii se incadreaza la conditii speciale. Pentru a vedea daca unitatea in care a lucrat a primit avizul pentru conditii speciale, pentru pct.24, te poti uita pe Anexa nr.3. Daca a lucrat in vreuna din aceste unitati atunci va putea iesi la pensie cu reducerea varstei, conform art.55, tabelul 2, cu 13 ani, adica la varsta de 52 ani. Pentru a afla situatia se poate adresa si la unitatea unde lucreaza. Legea o gaseti usor, in mai multe locuri, dand o cautare cu legea nr. 263/2010. Numai bine!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Metodologia si criteriile de incadrare in conditii speciale sunt prevazute in HG nr. 1025/2003. Unitatile trebuie sa ceara incadrarea si sa fie indeplinite criteriile din aceasta hotarare. Numai bine!

| deny11397 explică:

Ioan, daca unitatea nu se regaseste in acea anexa, care sunt criteriile?