| Florin0711 a întrebat:

Buna ziua! Se poate iesi la pensie pentru limita de varsta in conditiile urmatoare?
Sex:femeiesc
Data nasrerii-20.07.1964
Lucru grupa 1 de munca -4 ani
Lucru grupa a2a de munca-5 ani 8luni
Lucru in conditii normale-2001-prezent adica 22 ani
Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, avand in vedere reducerea varstei de pensionare cu cca 4 ani, in baza perioadei lucrate in grupele I si II de munca, in prezent conditii speciale si deoasebite de munca.
Pentru a verifica este bine sa mearga cu actele pe care le are la Casa de Pensii Publice din judetul de domiciliu.

| Florin0711 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc! Trebuie avut vreun stadiu de cotizare anume?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin0711):

Da, in aceasta luna stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 4 luni si cred ca are acest stagiu, desi nu spui din ce luna a anului 2023 a facut 22 de ani in conditii normale de munca.

| Florin0711 explică (pentru Ioandelasal):

Lucreaza din august 1982 pana in prezent doar cu intrerupere de 1 an si 11 luni pentru crestere copil.

| Florin0711 explică (pentru Ioandelasal):

In luna aprilie 2023 a facut 22 de ani de munca in conditii normale.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin0711):

Atunci poate depune actele pentru pensie, are deja si stagiul complet de cotizare.