| MadaZuza a întrebat:

Am trecut acum clasa a 10-a si inca nu m-am decis la ce facultate sa dau. Nu vreau sa ma duc la o facultate gen Politehnica, drept sau arhitectura. Vreau ceva mai special, ceva ce nu e prea cunoscut dar totusi bun. Ceva idei? Dau funda :*

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ce ti se potriveste, ce te vezi facnd zi ed zi pentru toata viata ta. Nu poti sa faci ceva exotic, orice doar de dragul exotosmului. Daca nu ai vocatie, te vei plictisi in 2-3 ani.

| neutrino a răspuns:

Tu crezi ca daca este ceva necunoscut, poate fi si de valoare, sau nu conteaza? Inca nu am auzit de facultati de succes, cu sectii necunoascute, dar sa fie ceva special!

| MadaZuza explică (pentru neutrino):

Nu consider neaparat ca daca e necunoscuta e si de succes. Dar de ce sa ma fac avocat cand deja mai sunt 100000 de oameni ca mine? Nu gasesti loc de munca si atunci e degeaba.

| j1NNNx a răspuns:

Poti sa te duci unde te descuri tu cel mai bine, unde crezi ca merita sa te duci! happy

| fearlessss a răspuns:

Pai.Ce parere ai de Facultatea De Informatii Mihai Viteazu? Dupa ce o termini iedi ofiter SRI. Nu face multa lume, este interesant, ai loc de munca sigur si mie una mi se pare super tare, e totul invaluit in 'mister' etc
Facultatea de spionaj din Suedia( sau Norvegia nici nu mai stiu laughing ) e iar diferita si nu o fac multi
Sau ..desi nu stiu exact ce facuktate se face. daca esti la mate info..sa creezi impreuna cu o echipa jocuri interesante( complexe gen metin2, lol, wow ) in special in Canada am auzit ca e cel mai mare astfel de centru, sau Germania.

| MadaZuza explică (pentru fearlessss):

Nu sunt chiar asa pasionata de info. laughing

| alexandruth a răspuns:

Nu există așa ceva. Ești tipul de facă care face o facultate doar ca să fie făcută? Du-te la o facultate a cărei profil e specialitatea ta. Nu există nu prea cunoscut, dar bun, just think about it, toți s-ar duce acolo și dacă nu prea e cunoscut, nici bun n-are cum să fie.

| MadaZuza explică (pentru alexandruth):

Nu, nu sunt tipul de persoana care face o facultate doar ca sa fie. Chiar vreau sa fac o facultate buna dar nu as vrea sa devin ceva ce deja cam toata lumea este. Nu stiu daca ma intelegi.

| Biianca19 a răspuns:

Parerea mea este facultatea de drept pentru ca deja cand spui cuiva la ce facultate esti si spui de drept isi face o parere despre tine si mai ales ca aoclo nu este cred ca deloc matematica dar sa faci facultatea de medicina sau te mai consulti cu parintii tai happy

| MadaZuza explică (pentru Biianca19):

Da dar eu sunt la profil de mate-info laughing

| alexandruth a răspuns (pentru MadaZuza):

Caută pe net ce înseamnă ethical hacker, dacă te interesează te pot ajuta. Dar caută, nu judeca termenul după aparențe, nu e nimic ilegal implicat în asta. Să-mi spui apoi ce părere ai. Aruncă o privire și peste salarii. Dacă ai vreo nelămurire, te aștept pe privat.

| IAmNobody a răspuns:

Abia ai trecut clasa a 10-a. Gandurile unui om sunt mai schimbatoare ca vremea insasi. Eu zic sa analizezi fiecare subiect in parte. Ce imi place sa faci, dar imi aduce beneficii sau o stare financiara buna? Care sunt calitatile mele? Ce fel de om sunt? Ce mi-as dori sa fac in viata? Sunt dispus sa muncesc pentru indeplinirea unui vis maret? Nu sunt capabil? Alege ceea ce te caracterizeaza, ceea ce iti place si stii ca o faci bine. In timp ce ti-ai facut o idee cu privire la ceea ce vrei sa faci, alege facultatea cu intelepciune, dar provizoriu. Apoi bazeaza-te pe acel lucru. Incepe sa te documentezi cu privire la acea alegere. Daca intr-adevar iti place, mergi pe ideea asta. Sper ca te-am ajutat.