| pisica90 a întrebat:

Buna TPU,as vrea sa dau pe viitor la drept,partea de criminalistică, ce profil de liceu este recomandat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La facultatea de drept nu exista o specializare pe criminalistica, aceasta o poti face ulterior printr-un master si apoi doctorat.
Pentru drept este bine sa urmezi liceul pe un profil de filologie sau stiinte sociale.
Criminalist poti ajunge mai usor urmand o facultate de politie din cadrul Academiei de politie.

| pisica90 explică (pentru Ioandelasal):

Pe mate info este ok?

| Ioandelasal a răspuns (pentru pisica90):

Nu prea, matematica nu-ti prea foloseste in criminalistica. Ti-am spus ce profiluri ar fi mai bune.

| Nelucojoc a răspuns (pentru pisica90):

E ok mate-info daca asta te atrage. Stiintele sociale sunt usor de inteles citind literatura din domeniu. Mate si info nu merg invatate de acasa singur.

| pisica90 explică (pentru Nelucojoc):

Spun mate info pentru ca am o anumita doza de stres in legatura cu liceul..as vrea pe mate info ca sa am mai multe posibilitati, iar beleaua este ca nu as vrea sa ii dezamagesc pe parintii mei care tin sa ajung pe mate info..pentru mine e un stres enorm chestia asta