| Crisan_Emanuela_D_1994 a întrebat:

Bună TPU.
Credeți că este bine dacă as face un liceu economic? M-ar ajuta mai departe?
Dupa ce termin liceul, mi-as putea gasi de lucru? Dacă da, ca şi ce as putea sa lucrez?
Daca as dori sa ma inscriu la facultate, as putea la oricare?
Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Eu sunt la liceu economic in clasa a 11-a si chiar nu demult a mai pus cineva o intrebare despre profilul asta si i-am dat un raspuns lung cu detalii. Dupa cum i-am zis si celeilalte persoane, mie imi place profilul si ma bucur ca am ajuns aici si nu la uman unde aveam primele optiuni. Nu cred ca la uman as fi invatat atatea chestii de viata cat invat aici. Facem romana, mate si engleza la nivel bun, dam bacul din ele, si avem materii specifice profilului, nu mai stiu toate materiile si cand le-am facut, dar cateva din ele erau Calitatea produselor si serviciilor, Organizarea unitatii economice, Protectia consumatorului, Asigurari, Marketingul afacerilor, Planificare operationala, Organizarea resurselor umane si nelipsita contabilitate care ne iese pe urechi laughing. Dupa terminarea liceului ai invatat destule cat sa poti completa documente si altele, insa nu ai drept legal de semnatura... Adica poti sa completezi tot, pentru ca stii, dar pui pe altcineva sa semneze, cineva care are facultate poate semna. Este o prostie asta cu dreptul la semnatura, pentru ca in liceu se invata chestii care se invata si la facultate, o parte se reiau...

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sa le luam pe rand:

-E irelevant ce liceu faci in Romania, important e sa ai note cat de cat ok si sa inveti dar nici nu o sa te ajute sau incurce cu nimic pe viitor.

-Poti sa iti gasesti de lucru cu liceul dar sa nu te astepti sa te angajeze cineva ca economist. In principiu daca ai doar liceul... fabrici sau magazine.

-Da, atat timp cat ai diploma de bacalaureat, nu conteaza ce liceu ai facut, te poti inscrie la ce facultate vrei.

| Crisan_Emanuela_D_1994 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc mult! Ai dat niste raspunsuri foarte bune!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Crisan_Emanuela_D_1994):

Cu drag, sper sa te-am lamurit.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Depinde ce ai in plan sa faci pe viitor.
Odata terminat un liceu cu profil economic poti fi si pe turism cat si pe alimentatie.
O sa ai multe ooortunitati de angajare.

| ndnbuddy a răspuns:

Heiii! Nu sunt inca la liceu, dar bff-ul meu este la CEVM ( Colegiul Economic Virgil Madgearu). Stiu ca in timpul sapt au voie doar cu bluze albe, iar vinerea cum vor ei. La inceputul verii vei fi chemat pentru practica ( stai calma, nu toata vacanta, cred ca 2 sapt). Ea vrea sa faca ASE-ul dupa, deci cred ca ai optiuni cand vine vorba de locul de munca. La economic poti fii si pe turism si alimentatie, ceea ce e foarte distractiv, deoarece am vazut copii la practica intr-un hotel de la mare care dansau cu aspiratorul in brate