| Florennce a întrebat:

Eu şi iubitul meu vrem să urmăm postliceala sanitară şi apoi cursurile pentru paramedici.
M-am interesat mai mult asupra acestui subiect, dar nu am reuşit să mă lămuresc complet: poţi deveni paramedic după o postliceală sanitară?
Mulţumesc!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate da, paramedicul nefiind medic!

| Florennce explică (pentru neutrino):

Să înţeleg că ai o problemă cu asta?

| neutrino a răspuns (pentru Florennce):

Da, as prefera ca la interventii pe Salvare sa fie si un medic real, nu sa depinda viata unui om de indemnarea si pregatirea unui simplu paramedic, fara studii medicale superioare, si care de multe ori este chiar soferul ambulantei.

| Florennce explică (pentru neutrino):

Ăsta e un alt punct de vedere, însă eu am citit despre paramedici care chiar au salvat vieţi şi au fost acolo atunci când trebuia, supunându-se unor riscuri. Dacă faci facultatea de Medicină, nu-ţi garantează şi că vei fi un medic îndemânatic. Multe lucruri, chiar ca şi paramedici, se învaţă din practică şi sunt sigură că atât timp cât o faci pentru a ajuta oamenii, e o meserie nobilă.winking + că noi nu ne permitem Medicina, datorită condiţiilor financiare.