| anonim_4396 a întrebat:

Fratele meu care a terminat kinetoterapia la UMF TG. Mures si a facut 2 ani de voluntariat in Romania. Pe langa asta are si certificatul de conformitate de la Bucuresti. Acum e in Franta si se lupta de mai mult de 1 an sa obtina o nenorocita de autorizatie de a exersa kinetoterapia in Franta. La prima tentativa a fost un REFUZ direct ( cica programa analitica nu era facuta corect ). O venit inapoi la TG Mures si o refacut programa analitica integral si traducerea ( 2000 lei aproape ) plus inca o autorizatie speciala de la DSP Mures. Acum a venit al 2lea raspuns de la comisia din Franta: Examen sau module de invatamant teoretic ( aproximativ 2 ani ). Pur si simplu nu vor sa-i dea autorizatia, autorizatie pe care o merita! Intrebarea mea este: se poate sa dea in judecata comisia din Franta? Din moment ce are certificatul de libera practica de la Bucuresti, esta Franta in ilegalitate? Funda + vot

1 răspuns:
| katy a răspuns:

Acel certificat poate nu e recunoscut la ei in tara.Fiecare tara e diferita si are propriile reguli si cerinte, nu ai ce le face, decat sa te dai dupa ei.